2 400 000 kr
Varmt välkommen till denna alldeles nybyggda lägenhet som är belägen på våning 6 högst upp i västra gaveln av byggnaden.
Denna vackra bostad erbjuder dig en öppen planlösning med gott om plats för umgänge såväl inne i bostaden som på den stora hörnbalkongen om 17 kvadratmeter där du ser ut över Österplan. På sommarhalvåret är detta en förlängning av bostadens sällskapsyta.
Lägenheten har ett kök och ett vardagsrum som möts i ett som är bostadens hjärta. Här kan du laga maten samtidigt som ditt besök njuter med något gott att dricka i din soffa. Det finns även ett sovrum, en stor klädkammare på 4 kvadratmetrar samt ett helkaklat badrum med både en tvättmaskin och torktumlare samt varmt på golvet om du önskar i form av golvvärme.
Som boende i föreningen har du dessutom fri tillgång till takterrassen där du kan ta upp ditt större sällskap och där dina gäster kan låna föreningens gästlägenhet om ni blir för många sovandes i ditt hem.
Det finns även en gemensam tvättstuga i föreningen och till bostaden hör ett källarförråd.
Kontakta Mäklaren Jessica på 0766-114 118 alt. [email protected] för mer information.
Välkommen att boka in dig på visning redan idag!
Österplan beskrivs av många Örebroare som stans nya stadsdel. En aktiv stadsdel under uppväxt.
Området ligger som en av Örebros centralaste delar på Öster. Här finner du både Stadsparken och historiska Wadköping.
Här har du närhet till all form av service som olika livsmedelsbutiker, caféer, frisör, cykelhandlare, gym och kvarterskrogar.
Gångavstånd till Behrn Arena där du även kan finna stadsbussarna 2, 3, 10 och 22 som trafikerar Öster.
Dessutom har du nära till naturen i form av Osets naturreservat och Hjälmarens stränder.
Med promenadavstånd från Österplan finns både förskolor och grundskolor. Inom kvarteret finns även en nybyggd förskola.