2 175 000 kr
En av föreningens absolut bästa lägenheter finns nu till salu! Perfekt läge på våning 2 med fri utsikt över innergård från inglasad balkong! Dessutom en riktigt välplanerad och påkostad interiör. Dessa ingredienser gör detta till en riktig pärla!
I mitten på 1950-talet lät HSB uppföra fem sammankopplade byggnader i vad som skulle bli BRF Nyponet. Byggnaderna är tre till fyra våningar höga med putsade fasader och sadeltak. Denna tilltalade bostad ligger på våning 2 i huset, är genomgående och har en inglasad balkong, vilket ger ett härligt ljusflöde i lägenhetens alla rum.
Entrén till lägenheten sker via säkerhetsdörr och väl inne möts vi av en rymlig och välkomnande hall med hel vägg med förvaring genom garderober med vita dörrar. Givetvis finns även avhängningsmöjlighet just innanför dörren på vänster hand.
Golvet är ljus Lönnparkett genomgående i hela lägenheten förutom kök och badrum, där det är klinker.
Golvet ger en genomgående exklusiv och ljus känsla.
Hallen öppnar sig in mot lägenhetens medelpunkt, den stora matplatsen som har plats för många om så önskas.
Matplatsen ligger i anslutning till köket och har även en öppen planlösning mot vardagsrummet som badar i ljus! Även här är hela ytan belagd med ljus Lönnparkett.
Från vardagsrummet finns utgången till den inglasade balkongen som ligger i perfekt västerläge med sol från ungefär lunch tills den går ner bakom husen en bra bit bort åt nordväst. Lägenhetens läge på andra våningen och läget i huset ger en fin och insynsskyddad vy över föreningens innergård med grillplats! Balkongen är försedd med en eldriven markis för skugga extra soliga dagar.
Köket är ett fint och stilrent Kvik-kök inrett med släta vita luckor och bänkskiva i massiv valnöt. Golvet är Höganäsklinker och utrustningen består av integrerad diskmaskin från 2016 samt integrerad kyl och frys, inbyggnadsugn och induktionshäll.
Badrummet är helkaklat i samband med föreningens stambyte men inrett med mycket tillval på både kakel, klinker, handdukstork och golvvärme samt spotlights i taket! Mer smakfullt än de flesta andra i huset! Det finns även ett praktiskt fönster i badrummet för vädring och ljus.
Sovrummet är rymligt med likadant Lönnparkettgolv som övriga bostaden. Inbyggd garderob finns och även plats för ytterligare förvaring i t ex en fristående byrå eller garderob vid behov.