7 995 000 kr
Varmt välkommen till denna fantastiska trea (möjlig 4:a) med spektakulär utsikt över Hammarby sjö.
Denna unika designbostad i omgjorda Glödlampsfabriken anno 1930, som totalrenoverades av Oscar Properties 2010, har två badrum och härliga sociala ytor i kök och vardagsrum. Ett av badrummen är utrustat med toa, tvättställ med förvaring, tvättmaskin/torktumlare, värmegolv samt duschhörna och andra med toa och tvättställ. Om våren och sommaren förlängs bostadsytan med den underbara balkongen som vetter ut mot vattnet med en fantastisk vy över Hammarby sjö och dess fridfulla båttrafik. Denna fantastiska bostad disponeras idag som en trea men kan enkelt göras om till en fyra om så önskas (se alternativ planritning). Bostaden har för övrigt bra förvaringsmöjligheter samt att det hör till ett källarförråd.
Brf Glödlampsfabriken är en äkta förening som äger marken, dvs friköpt tomt. Föreningen har en normal belåning för området och fastigheten stod klar 2010. Garagemöjlighet finns på Kölnagatan 1, runt husknuten vid Lumaparken.
Fastigheten är Q-märkt och ligger vackert beläget vid vattnet och granne med trevliga Carnegie-bryggeriet, Sats samt Luma bibliotek. Utanför porten går gratisbåtarna till Södermalm samt båten MS Emelie som för en mindre avgift tar dig till Djurgården och Nybrokajen. Tvärs över Lumaparken går tvärbanan och bussar som smidigt tar dig mot Södermalm och storstadspulsen. År 2030 kommer tunnelbanan till Hammarby Sjöstad med tunnelbanestation precis vid Luma, endast en kort promenad från bostaden.
De sociala och öppna ytorna samt vyn mot vattnet måste upplevas på plats. Varmt välkommen på visning!