5 995 000 kr
Välkommen till Källarbacken 2 och en helt nybyggd villa i Stallarholmen, med högt, fint läge och närhet till Mälaren!
En mycket påkostad, modern och välplanerad villa med generösa ytor i hela huset, byggt i lösvirke där allt är klart, bara att flytta in i. På tomten finns ett varmgarage på 35 kvm, grusad uppfart till garage och hus, färdig gräsmatta och stor uteplats i vinkel med trädäck.
Huset har sex rum och kök, varav fyra sovrum, alla på husets övre plan. Öppen, härlig planlösning mellan kök, matplats och vardagsrum, där det också finns en braskamin som extra värmekälla och mysfaktor. I entréplanet finns även en praktisk och välutrustad tvättstuga med groventré och separat klädkammare, helkaklat duschrum och en rymlig, välkomnande hall med kapprum.
För den som behöver fem sovrum så finns det möjlighet att dela av vardagsrummet och göra ett sovrum på en del av rummet.
På övre plan finns ett allrum, fyra sovrum varav ett stort föräldrasovrum med klädkammare och tre mindre sovrum. Här finns även en separat klädkammare mellan två av rummen och ett helkaklat badrum med dusch och förberett för badkar.
Kök och tvättstuga har snickerier från Marbodal. Vattenburen golvvärme i båda planen. Huset har genomgående Pergo golv (slitstarkt laminatgolv som liknar enstavig vitlaserad ek) i alla rum och målade väggar. Båda badrummen är helkaklade och i hall och tvättstuga är det klinkergolv. Det är 250 cm takhöjd i båda planen. På tomten finns ett varmgarage med fjärrstyrd port.
På tomten är det förberett med el, vatten och avlopp samt fiber för att kunna ansluta till ett Attefallshus på tomten.
Fastigheten ligger i ett nybyggt villaområde som angränsar till Sundby Strand området. Från bostaden har ni närhet till både förskola, skola, idrottsplats med både konstgräsplan för fotboll, friidrottsbana samt en skatepark. I Stallarholmen med gångavstånd från fastigheten finns flera fina badplatser vid Mälaren att svalka sig i under de varma sommarmånaderna. I Stallarholmen kan ni besöka värdshuset Gripen, Gula Industrihuset, café, pizzeria samt en ICA-närbutik. Från Stallarholmen har ni flertalet närliggande golfbanor av hög klass på ett bekvämt bilavstånd. Kommunikationer med buss till Strängnäs och Mariefred där det finns tågförbindelser som avgår från Läggesta station i Mariefred samt Resecentrum i Strängnäs.
Varmt välkommen till ett nytt, modernt och högklassigt boende, bara att flytta in i!
Fastigheten är fri från fastighetsskatt i 15 år.