
1/18

975 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Fritidshus
Upplåtelseform
Annat
Antal rum
1 rum
Boarea
24 m²
Driftkostnad
1 429 kr/år
Byggår
1980
Välkommen till en idyll där lugnet möter fjällens storslagenhet – en välskött och inbjudande stuga i natursköna och eftertraktade Adolfsström. Här bor du med ett oslagbart läge, endast ett stenkast från Yrafts glittrande strandlinje, där naturen alltid är nära och årstidernas skiftningar skapar en levande tavla utanför dörren.
Den charmiga huvudstugan är omsorgsfullt omhändertagen och erbjuder en smart planerad yta där kök, matplats, allrum och sovdel harmoniskt smälter samman – en perfekt plats för både avkoppling och gemenskap. På arrendet finns även praktiska komplementbyggnader i form av vedskjul samt skotergarage/förråd, vilket gör vistelsen både bekväm och funktionell. Dessutom har du tillgång till servicehus med dusch, toalett och tvättställ. Som stuga nr 5 ligger du längst in längst vägen och har ett absolut kanonläge om du frågar mig! After skoter tar ni på den soldränkta altanen och middagen kan med fördel lagas ute vid eldstaden över öppen eld och dagens soltimmar kan optimeras och tas tillhanda om på bästa sätt. Och skönaste sömnen får man nog efter en heldag ute i friska luften för att sedan kunna somna till ljudet av en sprakande brasa i kaminen.
Här öppnar sig en värld av möjligheter för dig som älskar friluftsliv. Oavsett om det är sommarens vandringar eller vinterns snöklädda äventyr som lockar, har du en perfekt utgångspunkt. Med närhet till välkända leder, inte minst Kungsleden, kan du enkelt ta dig ut på fjället och skapa minnesvärda stunder med familj och vänner. Kanske lockar en tur upp på Tjäksa, eller en stillsam dag vid någon av områdets kristallklara fjällsjöar i jakt på stor-rödingen.
Detta är en plats där hela familjen kan njuta – från snögrottor och gnistrande skoterturer till stilla fiskestunder och naturupplevelser utöver det vanliga. En riktig pärla för dig som söker både ro och äventyr i hjärtat av fjällen.
Vi ses i Adolfström!

















