
1/22

195 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Fritidshus
Upplåtelseform
Annat
Antal rum
1 rum
Boarea
14 m²
Tomtarea
130 m²
Driftkostnad
2 000 kr/år
Antal besök
42
Plus
På Karnagången 80 väntar en liten kolonivärld med mycket grönska, personlighet och charm. Stugan ligger inbäddad i en uppvuxen trädgård på anrika Öster I och passar den som tycker om äldre kolonimiljöer och ser möjligheterna i att sätta sin egen prägel på en plats.
Trädgården är lummig och levande med gräsytor, buskar, perenner och uppvuxen växtlighet som skapar en ombonad känsla kring stugan. Här finns äpple, vinbärsbuske, rosor och azaleor som bidrar med både blomning och skörd under säsongen. Små gångar leder genom grönskan och mellan trädgårdens olika delar. Det finns gott om möjligheter att fortsätta utveckla trädgården för den som tycker om odling och trädgårdsliv.
Intill stugan finns en mindre uteplats med trätrall där ett litet bord och stolar får plats. Även ute i trädgården finns ytor där man kan skapa egna sittplatser och följa solen under dagen. Här passar det lika bra att börja morgonen med kaffe utomhus som att låta sommarkvällen fortsätta bland rosor och grönska.
Själva stugan har ett charmigt och lekfullt uttryck. Den blå entrédörren och de målade detaljerna ger huset en personlig karaktär redan från utsidan. Invändigt består stugan av ett rum och kök.
Rummet har vitmålade väggar med träpanel, synliga takbrädor och trägolv. Fönstren släpper in dagsljuset och låter trädgården finnas nära även när man är inne. Här kan man själv disponera ytan för både umgänge, måltider och sovplats efter behov.
Det lilla köket är ett färgstarkt inslag med blå skåpsluckor, ljusblått kakel och väggpanel i mjuka gula och rosa toner. Här finns arbetsbänk, vask och förvaring i både under och väggskåp. Fönstret vid arbetsbänken ger utsikt mot trädgården. Vatten är inte indraget i stugan.
Stugan är av äldre karaktär och har behov av renovering och underhåll, vilket samtidigt ger nästa ägare möjlighet att forma den vidare efter egen smak. Här finns redan den miljö som är svår att skapa från början, med en uppvuxen trädgård, äldre kolonicharm och ett personligt uttryck.
På Öster I bor man mitt i en av Lunds klassiska kolonimiljöer, bland gamla trädgårdar, små stugor och slingrande gångar. Karnagången 80 är för den som längtar efter ett eget grönt sommarrum och gärna tar sig an en stuga där det finns möjlighet att fortsätta skapa, förändra och sätta sin egen prägel.




















