
1/24

600 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Fritidshus
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
2 rum
Boarea
39 m²
Tomtarea
3 560 m²
Driftkostnad
18 500 kr/år
Biarea
3 m²
Byggår
1900
Premium
Välkommen till detta charmiga röda torp med vita knutar, vackert och högt beläget på en stor grönskande tomt om drygt 3 500 kvm och närhet till Vättern!
Här erbjuds ett trivsamt fritids- eller permanentboende med enskilt läge och lantlig känsla där flertalet renoveringar och förbättringar är utförda de senaste åren.
Invändigt möts ni av en ombonad torpkänsla där kaminen blir en naturlig del av hemmet och bidrar med både värme och atmosfär.
Uppvärmningen kompletteras av en luftvärmepump installerad 2021.
Köket uppdaterades samma år och badrummet renoverades 2016.
Under 2019 genomfördes även en ytskiktsrenovering med bland annat ny isolering i golv, nya golv och innertak. Flera av bostadens fönster byttes ut 2021.
På övervåningen finns sovrum samt ytterligare ett rum/möblerbar hall som ger extra utrymme och kan anpassas efter behov.
Den generösa tomten om drygt 3 500 kvm bjuder på grönska och gott om plats för såväl odling och lek som avkoppling.
Det höga läget förstärker den lantliga känslan och här bor ni med naturen alldeles inpå knuten.
Samtidigt är det endast cirka fem kilometer till Askersunds centrum, dit ni enkelt tar er både med cykel eller bil, med välsorterad ICA-butik, systembolag, restauranger, hamnen och den vackra och uppskattade stadskärnan.
I närområdet finns dessutom de fina miljöerna kring Stjärnsunds slott samt stora skogsområden för promenader, svamp- och bärplockning.
Ett charmigt torp för er som söker ett lantligt boende med stor tomt, närhet till naturen och bekvämt avstånd till Askersunds utbud.
Foto: Richard Ström, Bostadsfotograferna























