
1/24

790 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Fritidshus
Upplåtelseform
Annat
Antal rum
2 rum
Boarea
30 m²
Driftkostnad
10 258 kr/år
Byggår
2009
Antal besök
1535
Välkommen till denna hemtrevliga kolonistuga som erbjuder både komfort och idyll!
Här möts du av ett välplanerat boende med hög standard där badrum är helkaklat och utrustat med golvvärme och där sällskapsytorna har ett fint trägolv som skapar en varm och inbjudande känsla. Stugan har genomgående smarta förvaringslösningar som gör att varje kvadratmeter används på bästa sätt, bland annat finns ett mysigt sovloft. Det fullt utrustade köket har allt du behöver för både vardag och sommarens härliga middagar. Köket har en öppen planlösning till allrummet som med sin höga takhöjd ger en känsla av rymd. Från allrummet nås en generös baksida med en stor altan – perfekt för avkoppling, grillkvällar eller umgänge med familj och vänner. En markis som täcker hela altanen ger skön skugga under soliga dagar.
Trädgården är något alldeles extra – en riktig grön oas med flera fruktträd, mängder av bärbuskar och ett rikt blomsterhav under vår och sommar. Här finns plats för både vila och odling, och dessutom ingår en egen odlingslott för dig som vill odla ännu mer.
Stugan har tagits väl om hand och har fått ny varmvattenberedare installerad 2021 samt ommålning och nya takpannor 2024.
Detta är en kolonistuga att trivas i – redo att flytta in och njuta av koloni-livet!























