
1/19

Om bostaden
Bostadstyp
Fritidshus
Upplåtelseform
Äganderätt
Boarea
39 m²
Tomtarea
565 m²
Biarea
10 m²
Byggår
1930
Premium
Välkommen till detta trivsamma och charmiga fritidshus, perfekt beläget i en vacker och naturskön miljö. Med en yta på ca 39 kvm erbjuder detta mysiga hus allt du behöver för en avkopplande tillflyktsort. Ca 39 kvm disponerat på ett allrum och kök i öppen planlösning och två rymliga rum som idag nyttjas som sovrum och tv-rum. Stor trädäckad altan i två etage varav ena delen under tak. Separat byggnad med toalett, dusch, förråd och gästrum.
Denna pärla på en plan solig tomt ca 565 kvm erbjuder dig en fridfull och insynsskyddad miljö med utrymme för lek och odling. Med en kort promenad på ett par minuter når du badplatsen . Närhet till kommunikationer och torget där du hittar en restaurang, sommarbutiker samt Årsta Havsbads stora badplats.
Ansluten till kommunalt vatten och avlopp. Fiberanslutning finns i området. Detta är verkligen det perfekta stället att koppla av och njuta av naturen samtidigt som du har bekvämt tillgång till nödvändiga bekvämligheter.
Årsta Havsbad är ett fantastiskt område som har aktiva föreningar med bl a. allsång, bouletävlingar, planteringsskolor, tennisturneringar, trubadurer, majbrasa, valborgsfirande mm vilket bidrar till områdets trevliga atmosfär och gemenskap. Här finns bastuförening för bastubadare, båtklubb om man önskar söka båtplats och tennisbana. Nära till tre golfbanor bl a. Årsta Slotts golfbana. Närhet till båtar med turer till Utö. Trevliga promenadvägar och populär cykelled. Tryggt och lugnt område med året-runt bofasta grannar. Bilväg ca 2o min till Gullmarsplan.
Vill du veta mer om denna bostad? För mer information och anmälan till visning klickar du på knappen ”Läs mer hos mäklaren”
Foto: Lars Heidecken, Envisahe


















