
1/30

4 495 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Fritidshus
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
3 rum
Boarea
33 m²
Tomtarea
2 959 m²
Biarea
30 m²
Byggår
1954
Premium
Boka tid för visning med ansvarig mäklare! På en stor och vårdad hörntomt finner ni denna fastighet med två mindre hus och stor potential! Fastigheten ligger i en lugn och attraktiv del av det populära området, med närhet till hav och omväxlande natur med vandringsleder. På fem minuter når man inte mindre än tre badsjöar, den närmaste helt obebyggd, med klipphällar, skärgårdstallar och näckrosor. På tomten finner ni två vinterbonade hus av olika karaktär. Det ursprungliga fritidshuset är en timmerstuga på omkring 33 kvm bestående av två rum och kök, med en charmig veranda i sydläge. Den faluröda knuttimrade stugan är det äldsta huset i området, från början ett härbre som hämtades från Dalarna på 1950-talet av konstnären som dekorerat taket med dalainspirerade målningar. Alla rum utom badrum har massiva trägolv. I kök och storstuga finns fungerande eldstäder. Förutom sovrum finns också ett sovloft med fönster. Sedan 2021 finns på tomten också ett vitputsat hus om cirka 30 kvm, bestående av ett rum samt badrum och hall. Perfekt för användning som gästhus eller arbetsrum, ett första eget boende alternativt för uthyrning. Till huset hör en stor grusad uppfart med carport och två förråd. Det enda rummet är luftigt, med tak upp i nock och ett stort fönsterparti mot den trevliga uteplatsen. Väggarna är även inomhus putsade och vitmålade. Golvet är gråmålat, i massivt trä. I köksdelen finns både diskmaskin, tvättmaskin och torktumlare. Det större kaklade badrummet har plats för badkar. Det gröna klinkergolvet fortsätter ut i hallen, som har bra förvaringsmöjligheter. Till huset hör en stor grusad uppfart med carport och två förråd. Den tidigare ägarens trädgårdsintresse avspeglar sig i ett 8 kvm växthus byggt av gamla fönster, med tegelgolv och växtbäddar. I trädgården finns gräsmatta och grusgång med sjösten, och många klassiska perenner som pioner och rosor, rhododendron, syrén, kaprifol och smultron. Tomtens utformning med rundslipade klipphällar erbjuder goda möjligheter att behålla de mindre husen samtidigt som man bygger nytt och större. Kommunalt vatten och avlopp är påkopplat och betalt samt indraget till båda husen.
Enligt detaljplanens bestämmelser är största byggnadsarea (BYA) för huvudbyggnad 250 kvm. Största bruttoarea (BTA) är 360 kvm. Största sammanlagda BYA för komplementbyggnader är 80 kvm BYA, dock får enskild komplementbyggnad inte uppföras till större storlek än 60 kvm BYA. Se bifogad detaljplan.
Strömma är ett område under omvandling, med direkt närhet till kommunikationer, båtplatser, bad, ridning och golfbanor, restauranger samt köpcentrum. Här har många nya hus vuxit fram de senaste åren då området fått kommunalt vatten och avlopp, en generös byggrätt och förbättrade vägar. Den närmaste sjön, Örträsket, är vacker och orörd och erbjuder en mer privat badupplevelse. Vid Kroksjön samlas många barnfamiljer vid den fina badplatsen med sandstrand och flytbrygga. Där ordnas också årligen ett midsommarfirande av byalaget. På promenadavstånd finns en trevlig krog vid Strömma kanal, som leder ut i skärgården. Havsbad finns både vid Strömma kanal och i Grisslinge, där man även hittar ett bra konditori. Skärgårdsöar kan besökas med färja från Stavsnäs vinterhamn, eller så badar man i Stavsnäs gamla by där det också finns ett bageri.
Välkomna på visning av denna unika fastighet som kombinerar det bästa av gammalt och nytt!





























