
1/25

395 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Fritidshus
Upplåtelseform
Äganderätt
Boarea
45 m²
Tomtarea
9 249 m²
Driftkostnad
1 500 kr/år
Antal besök
828
Välkommen till Vånga Lövdalen – ett avskilt torp mitt i skogen, där tiden tycks ha stått stilla. Här erbjuds en unik möjlighet att ta ett steg bort från vardagens tempo och istället landa i naturens stillhet, omgiven av skog och tystnad på en generös tomt om drygt 9 000 kvm.
Torpet, med anor från 1800-talet, bär på en genuin charm där många av de ursprungliga detaljerna finns bevarade. Vackra trägolv, äldre snickerier och tidstypiska fönster ger huset en varm och autentisk känsla som är svår att återskapa.
Invändigt möts du av ett allrum med öppen spis – en naturlig samlingspunkt under svalare kvällar. Här finns även en enklare köksdel samt ett mysigt sovloft som skapar en ombonad plats för vila.
Fastigheten saknar både el och vatten, vilket förstärker upplevelsen av ett enklare liv i samklang med naturen. Här är det fågelkvitter, vindens sus i träden och årstidernas skiftningar som sätter rytmen – en plats för dig som söker en genuin tillflyktsort.
Den stora tomten och det omgivande skogslandskapet ger gott om utrymme för egna idéer, odling, rekreation eller bara stilla stunder i naturen.
Ett fritidshus för dig som vill koppla bort, varva ner och uppleva något äkta – precis som förr.
























