
1/25

2 895 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Fritidshus
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
4 rum
Boarea
73 m²
Tomtarea
2 670 m²
Driftkostnad
33 025 kr/år
Byggår
1962
Antal besök
602
Premium
I gemytliga Sandbergen, med Kalmarsund som närmsta granne, erbjuds nu ett trivsamt fritidshus med ett av områdets bästa lägen – längst ner, där stillheten är påtaglig och naturen omfamnar dig. Här vaknar du till havsbrus och somnar till doften av skog, en perfekt tillflyktsort för avkoppling året om.
Huset är välplanerat och rymmer två sovrum, ett praktiskt arbetskök samt badrum med dusch och wc. En idealisk plats för såväl familjen som för dig som vill bjuda in nära och kära till härliga stunder tillsammans.
Den generösa tomten om hela 2670 m² ger gott om utrymme för lek, umgänge och framtida möjligheter. Här finns plats för både sommarens grillkvällar, barnens spring och kanske en egen odling eller gäststuga.
Området bjuder på fantastiska upplevelser – från svalkande dopp vid närliggande badplatser till goda middagar och trevliga utflykter. I närheten finns både restaurang och hotell med hög klass, samt populära Haga Park för dig som gillar surf och friluftsliv. För den aktive finns dessutom en trygg och naturskön cykelväg som sträcker sig hela vägen till både Mörbylånga och Färjestaden.
Dansbanevägen 21 är mer än ett fritidshus – det är en livsstil. Välkommen att upptäcka ditt nya smultronställe!
Foto: Bruno Basic, Bostadsfotografen
























