
1/47

2 795 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Gård/skog
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
8 rum
Boarea
200 m²
Tomtarea
6 ha
Driftkostnad
48 932 kr/år
Premium
Välkommen till Höghult 2288, en attraktiv fastighet om dryga 6 Ha, belägen i en lantlig och naturskön miljö. Här kombineras ett bekvämt familjeboende med utmärkta förutsättningar för djurhållning, odling eller hobbyverksamhet, samtidigt som Älmhult nås på ca 20 minuter med bil. Från Älmhult finns bra pendlingsmöjligheter med både tåg- och buss, vilket gör läget attraktivt även för den som arbetar eller studerar på annan ort.
Bostadshuset är en välplanerad och rymlig 2-plansvilla med stora umgängesytor och hela 4-5 sovrum. Entréplan erbjuder bl a kök, matrum, vardagsrum, allrum och badrum. I vardagsrummet finns en fin kamin vilket skapar både värme och en ombonad atmosfär. Övervåningen rymmer flertal sovrum, allrum och ett rymligt badrum.
Uppvärmning via bergvärme. Fiber finns! Huset är besiktigat av Anticimex inför försäljningen.
Till fastigheten hör en användbar ekonomibyggnad med loge som ger goda utrymmen för maskiner, redskap och förvaring. Här finns även ett stall med flertal boxar samt del för lösdrift, vilket ger stor flexibilitet för olika former av djurhållning. Som ett extra mervärde finns dessutom en belyst paddock, vilket möjliggör ridning och träning även under kvällar och årets mörkare perioder.
Drömmer du om ett liv på landet och letar efter en mindre gård, då kanske detta är stället för dig!
Varmt välkommen på visning!














































