
1/35

1 875 000 kr
Bostaden är kommande
Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
1 rum
Boarea
45 m²
Våning
9 av 9, hiss finns
Avgift
2 878 kr/mån
Driftkostnad
3 000 kr/år
Premium
Hiss
Välkommen till denna fantastiska etta med sjöglimt ut mot sjön Magelungen högst upp i huset på våning 9. En omfattande renovering gjordes av tidigare ägare 2015. Man har ändrat planlösning så att bostaden känns både större och har en mycket bättre planlösning. Totalrenoverat kök samt badrum och även lagt in enstav ekparkett. Bostaden har idag en mycket bra planlösning med separat kök och gott om plats samt en mycket bra disponerad sovalkov med fönster. Väl tilltaget vardagsrum med plats för både vardagsrumsmöbler samt matbord för cirka 5-6 matgäster invid burspråk. Helkaklat badrum med klinker och golvvärme. Här finns även en klädkammare med riktigt bra förvaringsmöjligheter som även skulle kunna nyttjas som ett mindre kontor. Missa inte denna bostad, anmäl ert intresse redan idag!
Föreningen är lågt belånad på 2 281 kr/kvm enligt årsredovisning 2024 - dessutom äger man marken, vilket ger en extra trygghet och stabilitet. I föreningen finns även Gemensam trädgård med grill och utemöbler.
Området och läget är mycket populärt med närhet till kommunikationer, shopping, vatten och natur. Din närmsta granne är ett lummigt radhusområde och sjön Magelungen med fina badplatser på sommaren och skridskoåkning på vintern.
Attraktiva Farsta är ett vackert och expansivt område i södra Stockholm. På promenadavstånd når man sjöarna Magelungen och Drevviken med flera badplatser, promenadstråk och plogade banor för skridskoåkning under vinterhalvåret. I området finns även en idrottsanläggning med sport- och simhall samt Ågesta friluftsområde med bland annat elljusspår (skidspår vintertid), ridhus samt golfbana med drivning range. Farsta Gård är en äldre herrgård belägen intill sjön Magelungen med rötter från 1300-talet. Här finns en mycket omtyckt restaurang och café.
Kort och gott ett naturnära område med närhet till Farstabadet, anrika Farsta Gård och Farsta Strandpromenad. Är ni sugen på att spela golf så är det även nära till Ågesta golfklubb och för shopping har ni Farsta centrum med ett flertal stora gallerior med ett riktigt stort utbud av affärer samt torghandel. Mycket goda kommunikationer i form av tunnelbana, pendeltåg och ett flertal bussförbindelser. Ni hittar även flera förskolor, skolor i området. Här finns allt du kan tänka dig.


































