
1/11

2 595 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
1 rum
Boarea
28 m²
Våning
6 av 7, hiss finns
Avgift
1 978 kr/mån
Driftkostnad
9 000 kr/år
Byggår
1944
Förening
BRF Tjänstemannahem Nr 1
Energiklass
F
Pris/m²
92 679 kr/m²
Antal besök
73
Premium
Balkong
Hiss
Högt över takåsarna väntar en ovanligt välplanerad etta med fri utsikt över södra Stockholm.
Det stilrena köket i vitt och trä delar naturligt av bostaden utan att stänga rummet. Den avskilda sovalkoven ger sängen en egen plats och lämnar gott om utrymme för både matbord och sällskapsdel. Vacker fiskbensparkett, stora fönster och ett generöst ljusinsläpp skapar en känsla av rymd genom hela hemmet.
Den stora balkongen i sydostläge är bostadens självklara höjdpunkt. Här finns inga angränsande balkonger på någon sida – bara ett ostört läge, morgon- och förmiddagssol samt fri utsikt över Globen och södra Stockholm.
Här bor du med låg avgift i en skuldfri förening som dessutom äger marken. Föreningens medlemmar har tillgång till två gemensamma takterrasser och till bostaden hör två förråd.
Gullmarsplan ligger ett stenkast bort, med Södermalm på promenadavstånd och smidiga kommunikationer vidare genom Stockholm. Bostäder som förenar den här utsikten, balkongen och boendeekonomin är sällan till salu.
Foto: Max Örnberg, Bostadsfoto










