
1/38

3 175 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
1 rum
Boarea
38 m²
Våning
3 av 5, hiss finns
Avgift
1 851 kr/mån
Byggår
1928
Förening
BRF Alfhemsgatan 5 i Göteborg
Pris/m²
83 553 kr/m²
Antal besök
112
Hiss
Det är något med äldre lägenheter som gör att kvadratmetrarna inte riktigt berättar hela historien. Takhöjden, de djupa fönsternischerna, pardörrarna i trä och plankgolven gör sitt. Här finns plats för både stor säng, soffgrupp och middagar runt bordet, utan att hemmet tappar sin luftiga känsla.
Och utanför dörren väntar staden.
Här bor du på en lugn gata mitt i ett av Göteborgs mest levande kvarter, med caféer, restauranger och små butiker runt hörnet. Linnéplatsen ligger nära med kommunikationer åt alla håll och direktbussar som på sommaren tar dig hela vägen ut till havet. Universitet och stadens övriga delar nås enkelt till fots, med cykel eller kollektivtrafik.
Bostaden har tagits om hand med respekt för det äldre. Köket renoverades 2018 och möter de bevarade detaljerna fint med betongbänkskiva och noga utvalda vitvaror. Badrummet fick en uppfräschning 2020 och i hallen möts man av grå klinker med golvvärme innan det vitlaserade plankgolvet tar vid.
Hiss finns i huset och i trapphuset finns dessutom gemensamma balkonger i soligt läge, sådana där platser som lätt blir en förlängning av det egna hemmet när solen tittar fram.
Ett hem för den som vill bo litet utan att det behöver kännas litet. Och mitt i stan utan att behöva bo mitt i stöket.
Foto: Walti Hösli






































