
1/39

1 495 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
1 rum
Boarea
35,6 m²
Våning
1 av 4, hiss finns ej
Avgift
1 982 kr/mån
Driftkostnad
6 840 kr/år
Byggår
1966
Förening
BRF Folke
Energiklass
D
Pris/m²
41 994 kr/m²
Antal besök
111
Premium
Kvadratsmart bostad från år 2007 på ypperligt läge i populära och omåttligt charmiga Svartbäcken. Belägen en halvtrappa ned med stora fönsterpartier mot väster som ger generöst ljusinsläpp. Fönstren är utrustade med markiser som kan fällas ned de dagar man vill ha skugga. Köksdel med skåpinredning av träprofil, rejäl arbetsbänk och all maskinell utrustning du kan tänkas behöva. Naturlig matplats invid köksdel skärmar av mot vardagsrumsdel med plats för både soffgrupp och tv-möbel. Rejäl sovalkov med gott om plats för bred säng med draperi att dra för och god klädförvaring i garderobslänga med skjutdörrar. Hall med välkomnande vy över bostaden och goda förvaringsmöjligheter i garderobslänga med skjutdörrar. Till bostaden hör nyttjanderätten till ett gallerprytt källarförråd om ca 2 kvm.
Brf Folke är en högst solid bostadsrättsförening med mycket god ekonomi, det mesta inkluderat i avgiften, fördelaktigt bredbandsavtal och inga planerade, större renoveringar. I föreningen finns gemensamma tvättstugor att nyttja, samlingslokal, hobbyrum, målarrum, snickarrum och cykelförråd. Det finns goda parkeringsmöjligheter och en mycket fint grönskande innergård med gemensamma möbelgrupper, vidsträckta gräsytor och lekplats.
Bo i omtyckta Svartbäcken, ett område angränsande till stadskärnan, så centralt men ändå i naturskön miljö med fina rekreationsområden och fint kolonistugeområde. En liten promenad bort finner ni Torbjörnstorg med bl a restaurang, blomsterhandel och ombud för Posten. Tidiga mornar kan ni köpa nybakt bröd till frukosten från två välkända bagerier. Strax intill finns Fyrishov med olika former av träningsverksamhet och attraktivt äventyrsbad. Röbo och Gamla Uppsala lockar med motionsspår i anrik miljö. Till Uppsala city tar du dig enkelt och smidigt via de väl utbyggda gång- och cykelvägarna alternativt med buss som har täta avgångar, det är även fördelaktigt pendlarläge till Stockholm via E4:ans påfart.





































