
1/32

2 195 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
1 rum
Boarea
42,5 m²
Avgift
4 503 kr/mån
Byggår
1976
Förening
BRF Sollentunahus Nr 1
Energiklass
E
Pris/m²
51 647 kr/m²
Antal besök
67
Uteplats
Varmt välkomna till denna kvadratsmarta bostad om 42,5 kvm med egen ingång och med två uteplatser, ena på baksidan med förmiddagssol och den andra med eftermiddagssol. Här bor du i ett eftertraktat läge, i attraktiva Tegelhagen, med eget poolområde, gym och bastu ett stenkast ifrån Edsvikens badplatser och natur samtidigt som du har nära till både service och kommunikationer.
Planlösningen är yteffektiv och tar tillvara varje kvadratmeter. Du välkomnas in i en rymlig hall med klinker genom en egen ingång och med avhängningsmöjligheter i hatthylla samt ingång till en ett mindre förrådsutrymme som enkelt även kan användas som kontor. Genomgående för bostaden ligger nytt golv sedan 2022 av typen: EK limestone parkett förutom i hallen och badrummet. Utöver det målades socklar och dörramar 2022 och alla strömbrytare är utbytta till dimmer förutom badrum, men i badrummet installerades ett eluttag. Proppskåpet är utbytt till elcentral med switchar/säkringar. En elinstallatör har också kvalitetssäkrat elen och dragit om vissa partier för modern standard.
Till höger ligger det nyrenoverade köket från 2021 med matplats för 4-6 personer invid fönster. Köket har stilren inredning i vitt och full maskinell utrustning; kyl/frys, spis, ugn, fläkt, diskmaskin och mikro samt gott om arbetsyta. Från köksfönstret ser man ut till den mindre uteplatsen på framsidan. Vardagsrummet har gott om plats för både soffa och TV-möbel och fönsterpartiet tillsammans med altandörren ger ett fint ljusinsläpp. Från vardagsrummet når du uteplatsen på baksidan, som på sommaren blir som ett extra vardagsrum med plats för både matbord, grill och vilstolar. Buskar omgärdar uteplatsen och ger ett skyddat läge. Tidigare klädkammare/extra sovrum har bytts ut till nyinstallerad Elfa garderob vilket fungerar idag som garderob och kontor.
Mellan vardagsrummet och köket, med ingång från hallen, har du badrummet. Här har du bland annat ett badkar med dusch och din egen tvättmaskin som underlättar vardagsbestyren. Övrig utrustning består av wc, tvättställskommod med inbyggd spegel över samt förvaringsmöjligheter. Till lägenheten hör även ett separat utomhusförråd.
FÖRENING
Föreningens har flera innergårdar med både sittbänkar och sandlådor för de små. För barnen finns även en populär, närliggande lekplats med gungor, rutschkana, klätterställning, sandlåda med mera. Kvarteret är väldigt lugnt och tyst och i princip fritt från biltrafik. Utöver de fina utomhusytorna har föreningen dessutom egen pool och relaxavdelning med bastu bokstavligen ett stenkast från bostaden. En lyxig förmån som ger möjlighet att tassa iväg i badrocken för ett morgon- eller kvällsdopp! I övrigt finns även två fräscha tvättstugor, festlokal, samt ett nybyggt gym. Mer information om föreningen finns på http://sollentunahus1.se
OMRÅDE
Hela området är väldigt mysigt, lugnt och tryggt. Det finns mycket grönområden runt omkring och även bra service för barnfamiljen. Förskolor och skolor finns på gångavstånd, bland annat Tegelhagsskolan längre ner i området. Trafiken är sparsam, utan genomfartstrafik vilket ger en säker miljö för barnen. Edsviken erbjuder natur- och strövområden med både badbrygga och strand på gångavstånd. För den som gillar friluft och motion finns gott om promenad- och cykelvägar, samt ett elbelyst motionsspår för både löpning och skidåkning. I närbelägna Silverdal finns dessutom ytterligare motionsmöjligheter i form av både sporthall, gym och fotbollsplan. För de vuxna finns
































