
1/21

1 495 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
2 rum
Boarea
57,5 m²
Våning
0 av 3, hiss finns
Avgift
5 669 kr/mån
Byggår
1990
Förening
BRF Talludden 2
Energiklass
D
Pris/m²
26 000 kr/m²
Antal besök
854
Premium
Hiss
Välkommen till Centralvägen 20 och denna välplanerade 2:a om 57,5 m² med uteplats!
Bostaden är belägen i ett uppskattat boende för dig som fyllt 50 år. Föreningen är välskött och erbjuder gemensamma utrymmen, grönskande omgivningar och en kort promenad till Björknäs Centrum.
HALL
Välkomnande hall med gott om plats för avhängning och förvaring. Den generösa ytan skapar ett trevligt första intryck och ger en praktisk entré till bostaden.
BADRUM
Nyrenoverat, helkaklat badrum i ljusa och tidlösa färger. Här finns dusch, WC, handfat med kommod och spegelskåp samt förberedd plats för tvättmaskin. Stort badrum med plats för extra förvaring om det behövs.
VARDAGSRUM
Ljust och trivsamt vardagsrum med stora fönster i västerläge som ger ett fint ljusinsläpp. Rummet erbjuder gott om plats för en större soffgrupp, TV-möbel och övrig möblering.
SOVRUM
Rymligt sovrum med praktisk garderobsvägg som erbjuder goda förvaringsmöjligheter. Här finns plats för dubbelsäng med tillhörande sängbord. Fönstret vetter mot grönska i väster och bidrar till en lugn och rogivande känsla.
KÖK & MATPLATS
Välplanerat kök med bra arbetsytor och gott om förvaring i både över- och underskåp. Intill köket finns en naturlig matplats med utrymme för ett större matbord.
UTEPLATS
Stor uteplats i attraktivt västerläge med begränsad insyn. Läget mot en lugn återvändsgata och den omgivande grönskan skapar en avskild och trivsam miljö där du kan njuta av eftermiddags- och kvällssolen.
I Nacka kommun bor det drygt 100 000 invånare. En kommun som karaktäriseras av ett citynära läge, natur, hav och ett flertal shoppingcenter. Här bor man med närhet till kommunikationer i form av bussar, båtar, tvärbanan och Saltsjöbanan. En jämn ström av bussar tar dig enkelt till och från Slussen där tunnelbanans gröna och röda linje sedan tar dig vidare inom Stockholms stad.
SL:s pendelbåt Linje 80 trafikeras mellan Ropsten och Nybroplan, via Frihamnen - Lidingö/Dalénum -Nacka strand - Blockhusudden - Kvarnholmen - Finnboda - Saltsjöqvarn - Allmänna gränd. Från kustlinjen i Nacka kan du dessutom enkelt ta dig till Stockholms skärgård via Fjäderholmslinjen, Strömma och Waxholmsbolaget.
I Sickla kan du med Tvärbanans linje 30 ta dig hela vägen till Solna Station, via bland annat Gullmarsplan, Årstaberg och Alvik. Saltsjöbanan går vanligtvis mellan Slussen och Saltsjöbaden/Solsidan. På grund av nuvarande upprustning av banan samt ombyggnation i Slussen kan den ursprungliga resvägen påverkas. Blå tunnelbanelinje från Kungsträdgården förlängs med tre nya tunnelbanestationer i Nacka. Trafiken beräknas i dagsläget att starta år 2030.
Nacka Kommun har över tiotalet uppskattade och fantastiska naturreservat. De större är Nackareservatet, Velamsund, Nyckelviken och Skogsö. Det är alltid nära till havet då kommunens kuststräcka är över tio mil lång. Det finns även flertalet fina insjöar med möjlighet till både klipp- och strandbad.
Mitt i Nacka Kommun ligger Nacka Sjukhus där det även finns en närakut. Runt om i kommunen finns det även gott om lokala vårdcentraler. Här finns det dessutom goda utbildningsmöjligheter oavsett ålder. Allt från förskolor för dom små, grundskola och gymnasieskolor för de äldre.
För dig som är sportintresserad finns det många platser att besöka varav Hammarbybacken, Nacka GK eller Saltsjöbadens GK, Hellasgården och Nyckelviken är några av de mest populära. Dessutom finns det gott om gymanläggningar, simhallar, idrottsplatser, ishallar, padel- och tennishallar etc.
Utöver lokala centrum är Nacka Forum och Sickla köpkvarter två attraktiva shoppingcenter. För större matinköp finns ICA Maxi som är en välkänd stormarknad. I Dieselverkstadens gamla lokaler finner du även Filmstaden Sickla.




















