
1/25

1 050 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
2 rum
Boarea
58,5 m²
Våning
5 av 8, hiss finns
Avgift
4 551 kr/mån
Driftkostnad
4 860 kr/år
Byggår
1956
Förening
Riksbyggen BRF Uddevallahus Nr 5
Energiklass
E
Pris/m²
17 949 kr/m²
Antal besök
185
Premium
Balkong
Hiss
Nu finns en fin tvåa på våning fem med fönster åt nästan alla håll och väderstreck, vilket den här lägenheten väldigt ljus och trevlig. Den stora inglasade balkongen blir som en förlängning av lägenheten och här har man en härlig utsikt både mot norr med hamninloppet och stan och mot söder med utsikt mot Gustavsberg. Från både sovrummet och köket har man utsikt mot Skeppsviken.
Vardagsrummet är stort och ljust med gott om plats för både soffgrupp, tv möbel och matbord om man önskar. Härifrån har man direkt access till balkongen. Sovrummet ligger lugnt till, har högt i tak och flera garderober med bra förvaring.
Köket har fina vita, fräscha skåpsluckor och är utrustat med allt man behöver så som diskmaskin. Här finns även plats för ett matbord.
Badrummet är helkaklat och har badkar, wc, kommod och spegelskåp med belysning samt handdukstork.
Här på Bohusgården och Brf Riksbyggen Uddevallahus nr 5 bor du bekvämt och har närhet till allt. Här har du strandpromenaden bara ett stenkast bort, vilket bjuder in till avkopplande promenader längs vattnet eller mysiga picknickar i solen. För dig som pendlar finns goda kommunikationer alldeles runt hörnet, så du tar dig enkelt till arbetet eller in till Uddevalla centrum med sitt utbud av caféer, restauranger och butiker. Dessutom ligger Ica Kvantum endast cirka tio minuters promenad bort.
Har du väntat på att en tvåa här ska bli till salu? Då ska du inte missa den här chansen!
Foto: Asmundur, Utm
























