
1/43

2 895 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
2 rum
Boarea
54,5 m²
Våning
2 av 3, hiss finns
Avgift
3 814 kr/mån
Driftkostnad
4 584 kr/år
Byggår
2013
Förening
Riksbyggen BRF Änglatrumpeten
Energiklass
D
Pris/m²
53 119 kr/m²
Antal besök
94
Premium
Balkong
Hiss
Socialt planerad 2:a om 54,5 kvm med rymlig inglasad, södervänd balkong som bjuder på flera trevliga soliga timmar och en lummig utsikt. Lägenheten präglas av en genomgående vacker ekparkett och ljusa väggar som tillsammans med ett fantastiskt ljusflöde från två väderstreck skapar en ljus och luftig miljö. Bostaden är omgiven av grönska i ett stillsamt och trevligt område, samtidigt som du har närhet till ett stort utbud av service och butiker för vardagliga bekvämligheter. Med en matbutik endast en minut bort blir det enkelt och smidigt att handla utan att behöva planera långt i förväg. Trots den rofyllda omgivningen har du även närhet till stadens puls.
Den välkomnande hallen erbjuder goda avhängningsmöjligheter och gott om förvaring i garderober. Vidare öppnar ett stort och socialt vardagsrum upp sig, med en halvöppen planlösning mot köket. Rummet är lättmöblerat och förlängs av den inglasade balkongen i soligt söderläge, perfekt för att njuta av många härliga soltimmar och grönskande utsikt i ett insynsskyddat läge. Det moderna köket bjuder på generösa förvaringsmöjligheter, goda arbetsytor och är komplett utrustat med diskmaskin samt har en naturlig matplats. Det rymliga sovrummet rymmer både en dubbelsäng och en arbetshörna, och erbjuder praktisk förvaring i garderober. Badrummet är fräscht och helkaklat med lyxig golvvärme, komplett med badkar, tvättmaskin och torktumlare. För extra förvaring finns även ett rymligt förråd inne i lägenheten.
Brf Änglatrumpeten är en välskött förening som äger marken och omfattar 178 bostadsrätter samt 2 hyreslokaler, varav en inhyser den populära restaurangen Esu Sushi & Poke. Husen stod färdiga 2013-2014, under 2026 installerade föreningen solceller och utöver det finns inga större renoveringar planerade. Föreningen erbjuder flera uppskattade gemensamma utrymmen, bland annat 41 garageplatser och 78 parkeringsplatser utomhus, med möjligheter till laddstolpe och motorvärmare. Den lummiga och barnvänliga innergården har både lekplats och grillmöjligheter, och föreningen erbjuder även flera cykelförråd och barnvagnsrum, en gemensamhetslokal samt en övernattningslägenhet för gäster.
Här bor du med ett toppläge med utmärkta kommunikationer, inklusive buss 173 ett stenkast bort som tar dig till Kungens Kurva handelsområde, utmärkt service inklusive LIDL på andra sidan gatan och natursköna grönområden. Med bil är du ute på E4:an på nolltid, och har endast ca 10-15 minuters restid in till City. Älvsjö station ligger nära, vilket ger enkel pendling med pendeltåg, medan Fruängen Centrum, bara en kort promenad bort, erbjuder både tunnelbana och flertalet busslinjer. Med röda linjen når du City på endast en kvart. Fruängens centrum erbjuder allt du behöver inom gångavstånd inklusive allt från matbutiker som Coop och Hemköp, flera trevliga restauranger och caféer som Erssons Delibistro och den välkända chokladbutiken Handgjort Stockholm, till shopping och träning på Fitness24Seven, samt Systembolaget, blombutik, skräddare, frisör, bibliotek, apotek och mycket mer.
För dig som gillar att hålla sig aktiv finns STC-gym (öppet 05-23) tvärs över gatan samt flera parker och grönområden, såsom Västertorpsparken och Långbro park, idealiska för promenader och utomhusaktiviteter. I Långbro park ligger även Långbro värdshus, där du kan njuta av en avslappnande lunch eller middag i naturskön miljö. Långsjön, som ligger inom cykelavstånd, är perfekt för avkopplande utflykter, och Herrängens badbrygga, bara fem
Foto: Christian Monray, Bostadsfoto










































