
1/36

Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
2 rum
Boarea
51,5 m²
Våning
5 av 6, hiss finns
Avgift
3 874 kr/mån
Förening
BRF Liljekonvaljen i Järvastaden
Energiklass
C
Premium
Balkong
Hiss
På Dammtorps Allé 13 finner man denna stilrena och välplanerade lägenhet där varje kvadratmeter nyttjas på bästa sätt. Här möts man av ett modernt hem med genomgående fräscha materialval och en ljus, harmonisk känsla. De stora fönsterpartierna i fil släpper in rikligt med dagsljus och bidrar till en luftig atmosfär genom hela bostaden.
Köket har en delvis öppen planlösning mot vardagsrummet, vilket skapar en social och inbjudande yta perfekt för både vardag och umgänge. Den smakfulla akustikväggen mellan kök och vardagsrum blir dessutom en elegant inredningsdetalj som förstärker bostadens moderna och exklusiva känsla samtidigt som den bidrar till en behaglig ljudmiljö.
Från vardagsrummet når man den stora inglasade balkongen i soligt läge – ett extra rum att nyttja stora delar av året. Här finns gott om plats för loungemöbler eller matgrupp, vilket gör balkongen till en naturlig förlängning av bostaden och en perfekt plats för avkoppling.
Detta är en bostad med hög trivselfaktor!
Denna expansiva del av Järvastaden präglas av en trivsam blandning av bostadsrätter, radhus och villor. En Icabutik är belägen alldeles intill bostaden. I samband med färdigställandet av bostadsområdet expanderar även utbudet av restauranger, gym, caféer och mindre butiker.
Gällande kommunikationer trafikerar Buss 157, 504 och 540 i närområdet och tar dig till bland annat Ulriksdals pendeltågsstation, Hallonbergens tunnelbana och Sundbybergs Centrum. Att promenera till Ulriksdals pendelstation respektive Hallonbergens t-bana tar ca 10-15 minuter.
När det kommer till grönska och rekreation återfinns Ursviks populära motionsanläggning i närområdet. På din väg mot centrala Sundbyberg passeras den vackra Lötsjön med Golfängarna. Denna bildar tillsammans med Råstasjön ett populärt mål för söndagspromenaden.
Välkommen hit för att trivas!



































