
1/26

1 995 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
2 rum
Boarea
69 m²
Våning
1 av 3, hiss finns ej
Avgift
4 772 kr/mån
Driftkostnad
3 160 kr/år
Byggår
1974
Förening
HSB BRF Sjöberg i Sollentuna
Energiklass
E
Pris/m²
28 913 kr/m²
Antal besök
94
Premium
Uteplats
- Uteplats på fram- och baksida
- Helkaklat badrum
- Socialt kök
- Genomgående fina golv
- Egen ingång
Varmt välkommen till en fint renoverad tvåa på Lomvägen i en populär förening! Här får ni en trevlig radhuskänsla samtidigt som ni bor i en lägenhet då bostaden har en egen ingång och en stor träbelagd uteplats i ett solläge som många bara drömmer om. Bostaden ett utbyggt och stilrent renoverat badrum med golvvärme och tvättmaskin. Kökets luckor är träfärgade, det finns gott om arbetsyta och har full maskinell utrustning såsom fullstor kyl och frys, diskmaskin, spis , ugn och fläkt. Social planlösning där köket flyter ihop med vardagsrummet på ett naturligt vis. Genomgående och fina golv. Stor walk-in-closet finns i bostaden för bästa förvaring, ett externt förråd ingår också. Sovrummet rymmer både dubbelsäng och förvaringsmöbler.
- Till bostaden hör ett källarförråd.
- Garage i föreningen
- Gästlägenhet i föreningen
Välkommen hem!
OMRÅDE
Här får du inte bara ett trivsamt hem - ni får även mycket lugn och ro i ett tryggt och populärt område med sparsam trafik och gott om lekmöjligheter för barn. Området är lugnt och charmigt i ett mysigt ”hörn” av Sjöberg, alldeles nära de enorma skogsområdena i Rinkebyskogen mellan Sollentuna, Täby och Danderyd. Här kan du enkelt ge dig ut på strövtåg i naturen eller på löprundor i fina motionsspår. Både skola och förskolor ligger på gångavstånd, här finns även flerspråkig förskola. På sommaren är läget också suveränt, med snabbt promenad- eller cykelavstånd till utmärkta badplatser kring både Rösjön och Edsviken. Ligger isen tjock kan du välja mellan att åka skridskor antingen på Rösjön eller på någon av de plogade längre banorna på Edsviken eller Norrviken.
SERVICE
Sjöbergs nya och mysiga centrum, där det finns både mataffär och allehanda service där du kan göra vardagsinköpen, ligger på kort gångavstånd. Sjöbergs centrum rustades klart under 2021 och det finns/kommer finnas bland annat Hemköp, pizzeria, café, skräddare, Kenzo sushi och ett gym. På andra sidan Rösjön har du Edsbergs centrum med allehanda service; en välsorterad ICA-butik, vårdcentral och bibliotek, en pizzeria, blomsteraffär, café med mera. Större shoppingutbud har du närmast i Sollentuna centrum, Häggviks Handelsplats eller kanske väljer du att åka till Täby centrum, Kista Galleria eller Mall of Scandinavia.
KOMMUNIKATIONER
Busshållplatser på kort promenadavstånd från bostaden ger snabb anslutning till pendeltåget vid Sollentuna station via busslinjerna 607 och 627 (mot Sollentuna station som tar ca 20 min). Åker du åt andra hållet har du buss 627 mot Täby centrum (18 min restid) och buss 607 mot Danderyds sjukhus som du når på ca 12 min via Mörby Centrum med tunnelbana (röd linje) - som i sin tur tar 15 minuter i Stockolm City.


























