
1/39

3 895 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
2 rum
Boarea
52 m²
Våning
2, hiss finns
Avgift
4 053 kr/mån
Driftkostnad
1 500 kr/år
Byggår
1948
Förening
HSB BRF Åsen i Solna
Energiklass
E
Pris/m²
74 904 kr/m²
Antal besök
626
Max
Balkong
Hiss
Helt nyrenoverad tvåa i högt och insynsskyddat läge – sol från morgon till kväll!
Varmt välkomna till denna fantastiskt fina och helt nyrenoverade tvåa, belägen på ett högt och insynsskyddat läge på Åsvägen. Här erbjuds ett hem där genomgående påkostade materialval, en optimal planlösning och ett fantastiskt ljusinsläpp skapar en bostad utöver det vanliga. Läget uppe på höjden ger en härlig känsla av avskildhet och lugn, samtidigt som ni har stadens hela utbud på bekvämt avstånd. Redan i hallen infinner sig känslan av en luftig och välplanerad bostad. Planlösningen är mycket väl avvägd och bostadens sociala delar flyter naturligt ihop. Vardagsrum och kök ligger i en öppen planlösning och bildar bostadens självklara hjärta – en stor, luftig och inbjudande yta där det finns gott om plats för både en rejäl soffgrupp, matplats och umgänge. Här kan middagen förberedas i köket samtidigt som samtalet fortsätter med gästerna i vardagsrummet. En social och genomtänkt planlösning som passar lika bra till vardags som när vänner och familj samlas. Från den sociala delen av bostaden nås balkongen, som blir en given favoritplats under årets varmare månader. Tack vare det höga och fria läget får ni här en härlig känsla av avskildhet och minimalt med insyn. Balkongen bjuder dessutom på sol från cirka kl. 08/09 hela vägen fram till solnedgång – ett svårslaget läge för såväl morgonkaffet som eftermiddagens avkoppling och kvällens middag.
Köket är något alldeles extra. Det stilrena Kvik-köket är både elegant och funktionellt och erbjuder generösa arbetsytor, bra förvaring och en genomtänkt maskinell utrustning. Här finns bland annat vinkyl och integrerad fläkt i spishällen, vilket ger ett rent och minimalistiskt uttryck. Köket blir lika mycket en vacker del av bostaden som en praktisk arbetsplats för den matlagningsintresserade.
Sovrummet är beläget i en lugn del av bostaden och erbjuder gott om plats för en större säng samt kompletterande möblering. Här skapas en naturlig avskildhet från bostadens sociala delar, samtidigt som planlösningen gör det enkelt att röra sig mellan hemmets olika delar. En mycket väl avvägd disposition där bostadens kvadratmeter verkligen kommer till sin rätt.
Badrummet följer bostadens exklusiva känsla med moderna materialval och vackra detaljer i marmor. Här har funktion och estetik kombinerats på ett smakfullt sätt för att skapa en modern och ombonad känsla. Förvaringen är dessutom mycket god. Utöver bostadens egna förvaringsmöjligheter disponerar nuvarande ägare två förråd, vilket ger gott om plats för sådant som inte behöver ta plats i hemmet.
FÖRENINGEN:
Bostaden tillhör HSB Brf Åsen i Solna, en mycket välskött förening med en lång historia och goda ekonomiska förutsättningar. Föreningen bildades 1946 och fastigheterna färdigställdes under hösten 1948. Föreningen äger dessutom marken.
Föreningen har 94 lägenheter och ett flertal lokaler, vilket skapar goda möjligheter till intäkter utöver årsavgifterna. Föreningens lokalintäkter uppgår till cirka 759 560 kronor per år, vilket är en attraktiv intäkt och en tydlig styrka för föreningens ekonomi.
Här får ni med andra ord inte bara ett fantastiskt hem utan också fördelen av att bo i en stark och välskött förening med goda ekonomiska förutsättningar.
LÄGET:
På Åsvägen bor ni i ett lugnt och tyst område uppe på höjden, samtidigt som ni har ett av Solnas bästa utbud på bekvämt avstånd. Mall of Scandinavia finns nära och erbjuder ett enormt utbud av shopping, restauranger, service och nöjen. Även Solna centrum ligger på bekvämt avstånd med ytterligare butiker, service och vardagsutbud.
Kommunikationerna är otroligt goda. I närområdet finns tunnelbana, pendeltåg, tvärbana och bussar som snabbt tar er vidare mot Stockholm och övriga delar av länet. Dessutom planeras tunnelbanan att byggas ut med den nya gröna linjen mot Arenastaden, vilket ytterligare stärker områdets redan mycket attraktiva ... klicka på "läs mer om bostaden hos mäklaren" för att läsa fortsättningen






































