
1/33

2 895 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
2 rum
Boarea
44 m²
Våning
1 av 4, hiss finns
Avgift
2 384 kr/mån
Driftkostnad
6 120 kr/år
Byggår
1938
Förening
BRF Råsundaängen i Solna
Energiklass
E
Pris/m²
65 795 kr/m²
Antal besök
98
Balkong
Hiss
Varmt välkommen till Idrottsgatan 3 och denna välplanerade funkistvåa med balkong i soligt läge mot lugn baksida och låg avgift! Här bor du i en lägenhet med stora och charmiga fönsterpartier med originaldetaljer som fyller lägenheten med ett naturligt ljusflöde. Denna lägenheten är för dig som har höga krav på ditt boende och värdesätter den härliga småstadscharmen som Råsunda erbjuder. Bostaden präglas av generös takhöjd, fräscha ytskikt, fint golv, charmiga originaldetaljer, arbetsvänligt kök, en social planlösning, väl tilltagna ytor som möjliggör ett separat sovrum, gott om plats till förvaring och ett stambytt badrum. Tack vare balkongen skapas en naturlig förlängning av lägenheten som ger en umgängesvänlig atmosfär.
- 1000/1000mbits internet ingår i avgiften
- Stabil förening med låg belåning om 1 873 kr/kvm
Brf Råsundaängen är en stabil förening med god ekonomi och äger marken belägen på Idrottsgatan 3. Föreningen består av 31 lägenheter, samtliga är upplåtna med bostadsrätt och 2 hyresrättslokaler. Föreningen har gjort stora renoveringar så som stambyte, renoverat ytskikten på balkongerna, fönsterrenovering, installerat fibernät och nytt fläktsystem/ventilation i tvättstugan. Utöver detta har de även spolat stammarna 2012 & 2019. I föreningen finns det en tvättstuga som är utrustad med 2 st tvättmaskiner, torktumlare, mangel, och 2 st torkskåp. Föreningen har 9 parkeringsplatser. I området råder även boendeparkering.
Idrottsgatan är ett perfekt läge för dig som vill bo lugnt, men ändå centralt. Här bor du i Råsundas knutpunkt, Stråket, som stoltserar med läcker sekelskiftesarkitektur samt mysiga restauranger, caféer och butiker. Som kontrast till Råsundavägens puls med restauranger, fik och Solna Centrum som skryter med 100-talet butiker och 20-talet restauranger, nås till exempel Råstasjöns och Lötsjöns vackra promenadstråk på några få minuter till fots. Kommunikationer finns här också gott om, endast ett stenkast bort ligger både Solna Centrums och Näckrosens tunnelbanestationer som tar dig till Stockholm City på bara 10 minuter och på Råsundavägen går flertalet bussar som tar dig dit du önskar. Sist men inte minst nås både Friends Arena med alla roliga evenemang och Mall of Scandinavia, Skandinaviens största shoppingcentrum, på ca 10 minuter till fots. I denna galleria stillar man både hunger och shoppingsug i över 200 butiker samt restauranger och caféer med mat från alla världens hörn.
Varmt välkommen att kontakta ansvarig mäklare för mer information!
































