
1/40

Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
2 rum
Boarea
55 m²
Våning
1, hiss finns
Avgift
4 093 kr/mån
Driftkostnad
9 600 kr/år
Premium
Uteplats
Hiss
* Gott om förvaringsmöjligheter
* Badrum med tvättmöjligheter
* Många extra tillval
* Intelligenta hemsystem
* Tillhörande källarförråd
* Garage i huset, 64 parkeringsplatser med laddplats finns tillgängliga, lediga platser finns
* Gemensam takterrass
* Övernattningslägenhet finns i föreningen
* 5 lokaler som inbringar intäkter till föreningens kassa
Välkommen till denna välplanerade tvåa om 55 kvm på populära Östervägen. Här bor du i en ljus och trivsam bostad med en egen uteplats och fransk balkong.
I hallen finns gott om förvaringsmöjligheter redan från start. Vardagsrummet är öppet och inbjudande med stora fönsterpartier som släpper in rikligt med dagsljus och skapar en harmonisk atmosfär. Det stilrena köket är utrustat med integrerade vitvaror och generösa arbetsytor, vilket gör matlagningen både smidig och inspirerande. Sovrummet ligger lugnt beläget och erbjuder en rogivande miljö med goda förvaringsmöjligheter bakom skjutdörrsgarderober. Badrummet är fräscht och praktiskt utformat med duschhörna, tvätt & torkmaskin samt smarta lösningar. En extra trygghet är den låsta innergården, som endast nås med nyckel eller tagg.
Intelligenta hemfunktioner har installerats och programmerats i lägenheten, där exempelvis knappar, dimrar, brandvarnare och rörelsesensorerna integrerats i appen Smart Things och Google Home för automatisering och enkel styrning av belysning.
Fastigheten har flera cykelförråd samt ett välorganiserat sopsorteringsrum. Garage finns i två plan om 32 platser per plan med infart från Östervägen. Laddningsmöjligheter finns vid samtliga platser.
NÄROMRÅDET
Kvarteret är lugnt och grönt med tre småparker precis intill huset. Samtidigt bjuder denna del av Gamla Råsunda på ett brett utbud av service och flera restauranger/ caféer. I huset ligger Brödernas hamburgerrestaurang samt Lulu Sushi och Poké. Mindre matinköp gör ni enklast på Ica Furuvik intill ”Stråket” som bara ligger ett stenkast från porten. Här ligger också Texas Longhorn och Esuki sushi som levererar sushi som besökare vallfärdar till. För en After Work eller bara livsnjutning i vardagen rekommenderas Enrico´s café & vinbar med trevlig uteservering under sommaren. Vinbaren vill lyfta fram viner och tilltugg från mindre producenter. På kvarterskrogen Dick Turpin kan ni ta en bit mat eller något att dricka samtidigt som olika matcher visas på storbildsskärm. Mest uppskattat en helgmorgon är Du Bon Pain - "gott bröd" Råsundas troligtvis populäraste bageri med ett brett utbud av småkakor, bullar, frukostfrallor och matbröd. Vill ni ta en fika eller lunch erbjuder Café Mezzo riktigt bra kaffe och sallader som ni kan avnjuta på den trivsam uteservering i bästa solläge. Längs med Råsundavägen finns flera butiker och annan service såsom kemtvätt, frisör, florist, apotek, köttaffär och trevliga butiker.
Uppe i Filmstaden, som ligger vid Näckrosen tunnelbanestation kan ni på filmhistorisk mark se de senaste filmerna på Råsundas egna biograf. Området kallades tidigare "Sveriges Hollywood" och här har många filmer spelats in i regi av Ingmar Bergman. I området ligger ett våffelcafé och restauranger att besöka innan eller efter ett biobesök.
En kort promenad bort ligger Nordens största shoppingcenter Mall of Scandinavia som erbjuder ett brett utbud av modebutiker, all tänkbar service, flera restauranger och upplevelser på IMAX- biograf. Här finns också Ica Kvantum och Hemköp för större matinköp och ni parkerar bekvämt i garaget under gallerian.
Foto: SE 360, SE360








































