
1/29

850 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
2 rum
Boarea
68 m²
Våning
2 av 4, hiss finns
Avgift
3 878 kr/mån
Driftkostnad
4 280 kr/år
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till Sätrahöjden och denna trivsamma 2:a om 68 kvm med stor potential för dig som vill skapa ett hem i egen stil. Här erbjuds en välplanerad bostad med äldre ytskikt, perfekt för den som vill sätta sin egen prägel och skapa något personligt. Den inglasade balkongen blir ett extra rum att njuta av stora delar av året och ger ett fint tillskott till bostaden.
Bostaden har en välkomnande hall med bra förvaring i inbyggda garderober samt en praktisk klädkammare. Köket är smart planerat med goda arbetsytor, bra förvaring och plats för matbord. Det rymliga vardagsrummet erbjuder gott om plats för både soffgrupp och matplats, och härifrån nås även den inglasade balkongen. Sovrummet är generöst tilltaget med plats för både dubbelsäng och skrivbordshörna. Badrummet är utrustat med tvättmaskin för extra bekvämlighet.
Här bor ni i populära Brf Gävlehus 11, Gävles största bostadsrättsförening med stabil ekonomi, låg belåningsgrad och låga månadsavgifter där både TV och bredband ingår. Föreningen erbjuder dessutom individuell avläsning av hushållsel vilket bidrar till låga driftkostnader. För de boende finns många uppskattade faciliteter såsom gästlägenhet, bastu, hobbyrum och stora grönytor med grillplatser, boulebana, utegym, lekplatser, pulkabacke och hundgård. Läget är idealiskt med närhet till natur och fina motionsspår, varav ett elljusspår mellan Sätra och Stigslund. I området finns gym, skolor, förskolor och Sätra Centrum med matbutik, apotek, restauranger och hälsocentral. För den sportintresserade finns bland annat Monitor ERP Arena, Gavlehovshallen med Friskus och Svettis samt Gävletravet på behagligt
gångavstånd. Högskolan, sjukhuset samt centrala Gävle nås enkelt med cykel eller goda bussförbindelser precis i närheten.
Varmt välkomna att kontakta ansvarig mäklare vid intresse!

























