
1/25

1 695 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
2 rum
Boarea
55,5 m²
Våning
2 av 3, hiss finns ej
Avgift
4 628 kr/mån
Driftkostnad
1 200 kr/år
Byggår
1952
Förening
BRF Krigslida 5:21, 7:1
Energiklass
E
Pris/m²
30 541 kr/m²
Antal besök
78
Premium
Välkommen till denna underbara och ljusa gavellägenhet med ett fantastiskt läge och en härlig balkong i soligt sydläge. Här bor du högt och fritt med ett ogenerat läge mot ett uppvuxet villaområde där grönska och lugn skapar en trivsam och harmonisk atmosfär. Lägenhetens gavelläge och fönster i tre väderstreck ger ett generöst ljusinsläpp hela dagen och skapar en luftig känsla i hela bostaden – dessutom utan direkt insyn.
- Ljus gavellägenhet med balkong i syd
- Ogenerat läge utan direkt insyn
- Renoverad och i fint skick
- Goda förvaringsutrymmen i lägenheten
- Vindsförråd samt matkällarförråd ingår
- Närhet till både pendeltåg och bussar
Bostaden erbjuder en välplanerad och inbjudande planlösning med fina sociala ytor och ett genomgående gott skick. Det stilrena köket är smakfullt renoverat med moderna materialval och goda arbetsytor. Här finns även en trevlig matplats intill fönster som bjuder på rogivande utsikt över grönskan utanför – en perfekt plats för både vardagsmiddagar och trevliga stunder med familj och vänner.
Vardagsrummet är rymligt och lättmöblerat med stora fönsterpartier som förstärker den öppna och ljusa känslan. Härifrån nås den härliga balkongen i sydläge där du kan njuta av solen stora delar av dagen i en privat och rofylld miljö. Utsikten över det lummiga villaområdet ger en nästan småstadslik känsla samtidigt som du bor bekvämt i lägenhet.
Badrummet, som har golvvärme, är helkaklat och fräscht med moderna färg- och materialval som skapar en stilren och tidlös känsla. I hela bostaden återfinns moderna väggfärger och smakfulla ytskikt som tillsammans bidrar till ett harmoniskt och enhetligt intryck. Här är det bara att flytta in och börja trivas från första stund.
Föreningen är stabil och välskött med god ekonomi och ett fint engagemang för fastigheten och de boendes trivsel. Det lummiga läget kombineras med närhet till kommunikationer, service, grönområden och allt som behövs för en bekväm vardag.
Detta är ett hem för dig som söker något utöver det vanliga – en ljus och välskött bostad med öppet läge, härlig balkong och en lugn, grönskande omgivning. Ett boende att verkligen längta hem till.
























