
1/27

1 995 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
2 rum
Boarea
47 m²
Våning
5 av 7, hiss finns
Avgift
4 480 kr/mån
Driftkostnad
3 600 kr/år
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till Bollmorabacken 21 och denna fina 2-rok på gavel med smart och yteffektiv planlösning, moderna materialval och ljusa ytskikt. Bostaden ligger på våning 5 och erbjuder 47 kvm som disponeras om hall, sovrum, badrum, kök, vardagsrum och balkong. Bostaden kombinerar genomtänkt design, funktionella ytor och ett attraktivt läge högt upp i huset. Lägenheten präglas av en ljus och luftig planlösning med fint gavelläge där vardagsrum och kök samspelar på ett naturligt sätt och skapar en social och trivsam atmosfär. De generösa fönsterpartierna släpper in rikligt med dagsljus och förstärker känslan av rymd. Bostaden ligger centralt i Tyresö med direkt närhet till bra kommunikationer, matbutik, restauranger och gym. Den stora balkongen är verkligen ett extra lyx under årets ljusare månader. Här finns gott om plats för både möbler och avkoppling hela dagen.
- Fint läge på gavel med stora fönsterpartier.
- Stor balkong med milsvid utsikt.
- Genomgående hög standard och fina ytskikt.
- Centralt läge med bra kommunikationer dygnet runt.
- Stabil och trivsam Brf
Väl inne i bostaden finner du en trevlig hall med plats för ytterkläder som forsätter i korridor mot ett rymligt och ljust sovrum. Vidare finns ett helkaklat och ljust badrum i bra storlek utrustat med tvättdel, dusch, wc, kommod och förvaring. Vardagsrummet och kök går samman i ett med fina gavelfönster och utgång mot den stora balkongen med fin utsikt. Köket är fullt utrustat med ugn, induktion, diskmaskin, bra arbetsyta och gott om förvaring. Här finns plats för matbord intill köket och i motsatt riktning finns plats för soffgrupp, tv och möblemang.
Säljarens egna ord:
"Att bo här är verkligen det bästa av två världar – centralt i Tyresö men samtidigt med ett högt och fritt läge. Lägenheten ligger precis ovanför Tyresö Centrum vilket ger en härlig utsikt och en känsla av att bo lite ”över allt”, samtidigt som allt finns precis nedanför dörren. Det är en vardagslyx att ha så nära till service och nöjen. Min frisör precis nedanför och restaurangen La Forchetta erbjuder både riktigt bra mat och en mysig atmosfär. Här finns dessutom flera gym, caféer och restauranger – och det fina är att man inte behöver ta det närmaste alternativet, utan kan välja det man själv tycker bäst om. Kommunikationerna är också en stor fördel. De flesta bussar passerar Bollmoraberg, vilket gör det enkelt att ta sig både inom Tyresö och vidare mot Stockholm C".
En perfekt bostad för dig som söker ett modernt och lättskött hem med det lilla extra.
Välkommen att kontakta mäklare för mer information kring pris, visning etc.
Foto: Niclas Magnusson

























