
1/50

Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
2 rum
Boarea
62,3 m²
Våning
1 av 2
Avgift
4 122 kr/mån
Driftkostnad
2 520 kr/år
Förening
BRF Krokanen
Energiklass
E
Insynsskyddad tvåa med stor balkong och naturnära läge i populära Rotvik!
Välkommen till ett hem som kombinerar det bästa av två världar – den egna bostadsrättens bekvämlighet med känslan av att bo i ett lugnt och tryggt radhusområde. På en bilfri, grönskande och bullerbyliknande gata i omtyckta Rotvik väntar denna smakfullt planerade tvåa med ett fantastiskt läge mot skog och natur.
Här bor du med ett insynsskyddat och ostört läge där årstidernas skiftningar blir en del av vardagen. Från den generösa balkongen blickar du ut över grönskan utan grannar framför dig – en plats som snabbt blir favorit för morgonkaffet, middagar i middagar eller en stunds avkoppling med naturen som närmaste granne.
Möjlighet att skapa en 4:a
För den som har behov av fler rum finns en alternativ planlösning där bostaden kan byggas om till en yteffektiv mindre 4:a med två extra sovrum. Det finns redan liknande ombyggnationer genomförda i föreningen, vilket visar på bostadens flexibilitet och möjligheterna att anpassa den efter familjens behov. Den alternativa planritningen finns tillgänglig för den som vill se hur bostaden kan disponeras.
Det här kommer du att uppskatta
Mycket låg månadsavgift
Attraktivt och fritt läge med fantastisk utsikt över skog och natur
Stor, möblerbar balkong i insynsskyddat läge
Välplanerad planlösning med generösa sällskapsytor
Rymligt kök med matplats för 4–6 personer
Egen tvättstuga med tvättmaskin, torktumlare och förvaring
Gott om garderober och klädkammare
Fiber indraget
Externt förråd
Mycket välskött förening med exceptionellt stark ekonomi och en av Tyresös lägsta belåningsgrader
Bostaden välkomnar med en rymlig hall med goda förvaringsmöjligheter skapar ett praktiskt första intryck. Det trivsamma köket erbjuder gott om arbetsytor och skåpsförvaring samt en ljus matplats intill fönstret där familj och vänner gärna samlas.
I direkt anslutning finns en praktisk tvättstuga med tvättmaskin, torktumlare och ytterligare förvaring – en uppskattad detalj som förenklar vardagen.
Badrummet är tidlöst utformat med god komfort och vitkaklade väggar. Det är ett rymligt badrum med dusch, men förberett för badkar.
Lägenhetens hjärta är det generösa vardagsrummet där stora fönsterpartier fyller rummet med ett härligt dagsljus. Här finns plats för både en större soffgrupp och matplats eller arbetshörna om så önskas. Vardagsrummet öppnar upp mot den rymliga balkongen där den fria utsikten över skogen skapar en ovanlig känsla av lugn och avskildhet.
Sovrummet är rogivande placerat mot grönskan och erbjuder plats för dubbelsäng, sängbord och ytterligare möbler. Den rymliga klädkammaren ger utmärkta förvaringsmöjligheter och bidrar till bostadens genomtänkta planlösning. Till lägenheten hör dessutom ett praktiskt förråd.
Här blir du en del av BRF Krokanen – en av Tyresös mest välskötta bostadsrättsföreningar. Den mycket starka ekonomin och den låga belåningsgraden ger ett tryggt och långsiktigt boende där föreningen kontinuerligt vårdar och utvecklar fastigheterna.
Rotvik är ett område som uppskattas av både barnfamiljer och livsnjutare. De bilfria gångstråken, den lugna miljön och närheten till naturen skapar en trygg och harmonisk atmosfär. Inom några minuters promenad finns flera uppskattade förskolor och skolor, bland annat Strandskolan och Tyresö Skola. Här bor du dessutom med närhet till naturreservat, badplatser, skärgård, båtklubbar, motionsspår och fina promenadstråk.
Tyresö Centrum erbjuder ett brett utbud av butiker, restauranger, caféer och all tänkbar service endast några minuter bort. Från busshållplats Rotvik, en kort promenad från bostaden, går täta direktbussar till Gullmarsplan och vidare mot Stockholm City, vilket gör pendlingen både enkel och bekväm.
Det här är ett hem för dig som söker ett lugnt, naturnära och bekvämt boende med radhuskänsla, låg boendekostnad och en av Tyresös mest stabila bostadsrättsföreningar. Ett boende att trivas i – idag och under många år framöver.
Besök gärna föreningens hemsid
Foto: Niclas Magnusson

















































