
1/42

2 195 000 kr
Bostaden är kommande
Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
3 rum
Boarea
100 m²
Våning
9 av 9, hiss finns
Avgift
6 346 kr/mån
Driftkostnad
6 250 kr/år
Premium
Balkong
Hiss
Högt upp i huset på våning 9 väntar denna välplanerade och mycket tilltalande bostad om generösa 100 kvm. Här kombineras stora sociala ytor med genomgående ljusa och smakfulla materialval, samtidigt som planlösningen erbjuder förmånlig flexibilitet. För den som önskar ytterligare ett sovrum finns möjligheten att skapa en fyrarummare genom att dela av den nuvarande matsalsdelen.
En av bostadens absoluta höjdpunkter är den stora inglasade balkongen. Här skapas ett extra rum under stora delar av året med plats för både loungemöbler och matgrupp. Det höga läget ger en härlig känsla av rymd och en trivsam utsikt över omgivningarna – en plats som snabbt blir en naturlig förlängning av bostaden och en självklar samlingspunkt för familj och vänner.
Föreningen är en av områdets största, har god ekonomi och förvaltas av HSB. Många stora renoveringar är gjorda genomåren såsom installation av stora balkongen, säkerhetsdörrar, moderna hissar och nu senast stambyte.
Här bor du i ett attraktivt område som kombinerar stadens bekvämligheter med närhet till grönområden och rekreation. Centrala Eskilstunas breda serviceutbud finns inom bekvämt avstånd med restauranger, caféer, butiker, gym och kulturutbud som en naturlig del av vardagen.
För den som pendlar är läget särskilt fördelaktigt med närhet till Eskilstuna centralstation där tågförbindelser tar dig vidare mot bland annat Stockholm, Västerås och Örebro. För den som uppskattar en aktiv livsstil finns fina promenad- och cykelstråk längs Eskilstunaån, grönområden och motionsmöjligheter inom bekvämt räckhåll. Samtidigt nås stadskärnans puls på bara några minuter.









































