
1/39

10 500 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
3 rum
Boarea
95 m²
Våning
3 av 5, hiss finns
Avgift
5 361 kr/mån
Driftkostnad
8 000 kr/år
Byggår
1924
Förening
BRF Gjutformen 2
Energiklass
D
Pris/m²
110 526 kr/m²
Antal besök
2299
Plus
Balkong
Hiss
Välkommen till en mycket attraktiv adress med lugnt läge intill vackra Norr Mälarstrand, Rålambshovsparken och Smedsuddsbadet. Här säljs nu en bostad med genomgående planlösning i fastighet ritad av välrenommerade Ragnar Östberg – arkitekten bakom Stadshuset. Samtidigt bor ni centralt med Fridhemsplans stora utbud av service, restauranger och kommunikationer inom kort promenadavstånd.
Bostaden är idag disponerad som en rymlig 3:a men var ursprungligen en 4:a, vilket skapar generösa och luftiga sällskapsytor. Samtliga rum är ljusa och väl tilltagna med vackra parkettgolv, spröjsade fönster, djupa fönsternischer och en takhöjd om ca 2,50–2,80 meter.
Det stora köket om ca 25 kvm vetter mot den lugna gården och har två fönster samt gott om plats för större matbord och sociala middagar. Köket har äldre standard men stambyttes 2010. Intill köket finns ett praktiskt förråd, tidigare köksingång, som delas med grannen på våningsplanet. Här finns även en äldre kökshiss (ej i bruk) samt en balkong som delas med grannen. Ytan ingår ej i bostadsrättens angivna area.
Det generösa vardagsrummet har tidigare varit två separata rum och erbjuder idag härliga sällskapsytor med fönster och balkong mot St Eriksgatan. Från vardagsrummet och balkongen njuter man av utsikt mot Riddarfjärden och Västerbron.
Sovrummet är rofyllt och rymligt med garderober och klädkammare.
I den välkomnande hallen finns en fungerande öppen spis med renoverad rökkanal – en ovanlig och uppskattad detalj som bidrar till bostadens unika karaktär.
Badrummet är helkaklat och totalrenoverades 2010 i samband med stambytet. Här finns dusch med glasväggar, plats för badkar samt möjlighet att installera tvättmaskin.
En unik möjlighet att förvärva ett hem med stor potential och fantastiska kvaliteter i ett av Kungsholmens mest eftertraktade lägen.
Stabil och mycket välskött förening med god ekonomi.
Ett hem med fantastisk potential i ett av Stockholms mest eftertraktade områden – varmt välkommen på visning!





































