
1/57

4 780 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
3 rum
Boarea
75 m²
Våning
3 av 3, hiss finns ej
Avgift
5 725 kr/mån
Driftkostnad
6 098 kr/år
Byggår
1927
Förening
HSB BRF Svärdsliljan i Göteborg
Pris/m²
63 733 kr/m²
Antal besök
187
Premium
Mitt emellan Slottsskogens grönska och Mariagatans mysiga restaurangstråk ligger den här trivsamma trean. Här möts gammaldags charm och moderna bekvämligheter i en fin balans som skapar ett både bekvämt och hemtrevligt boende. Framtagna brädgolv, bevarad panel och vackra spegeldörrar samsas med ett helkaklat badrum, separat tvättstuga och ett stilrent, fullt utrustat kök i vitt.
Vardagsrummet är ljust och rymmer enkelt både soffgrupp och matplats, perfekt för både fredagsmys och middagar med vänner. Det stora sovrummet är målat i en rofylld ljusblå kulör och har en generös garderobsvägg med gott om förvaring. Det mindre sovrummet går i ljuvaste rosa och har ett fint bevarat linneskåp i ena hörnet.
Genomgående pryds hemmet av vackra spröjsade originalfönster med grönskande utsikt åt båda håll. Köket och det mindre sovrummet vetter mot den fina innergården, medan vardagsrum och sovrum har utsikt mot Godhemsgatans lilla park med Broströmska huset stiftelsen strax intill. En halvtrappa ner finns dessutom en vädringsbalkong som familjen använder flitigt, en uppskattad plats för att vädra sängkläder eller njuta av en kopp kaffe i solen.
Svärdsliljans bostadsrättsförening fyller snart hundra år och står lika stabilt idag som när det byggdes. Både fastigheten och ekonomin har tagits mycket väl om hand och tack vare att många slagit samman lägenheter under åren är det fortfarande många barnfamiljer här. På gården finns en förskola och i ena hörnet finns Ica Effkå som legat här sedan 1948, en högt uppskattad affär av alla Kungsladugårdsbor men för föreningens medlemmar blir det som ett extra skafferi. På andra sidan gatan ligger Bara Bra Mat som har ett brett utbud av ekologisk mat. Här finns också det populära kaféet Waernet med nybakat bröd och kakor.
En kort promenad västerut ligger Slottsskogen och bortanför den finns både Botaniska Trädgården och Änggårdsbergen. Ett stenkast österut ligger istället Mariagatans affärsstråk med bokaffär, fisk- och köttbutik, surdegsbageri och flera trevliga restauranger. Skulle du mot förmodan vilja lämna området så finns Godhemsgatans spårvagnshållplats som trafikeras av linje 3 och 11 runt hörnet.
























































