
1/43

6 795 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
3 rum
Boarea
69 m²
Våning
6 av 6, hiss finns
Avgift
4 826 kr/mån
Driftkostnad
7 848 kr/år
Byggår
2016
Förening
BRF Kajen 5
Energiklass
D
Pris/m²
98 478 kr/m²
Antal besök
177
Balkong
Hiss
Unik trea med två balkonger om totalt 17 kvm, utsikt mot Årstaviken och ett fantastiskt skick i populära Brf Kajen 5!
Två balkonger, utsikt mot Årstaviken från båda och badrocksavstånd ner till vattnet. Det här är ett hem som fångar mycket av det som gör livet på Liljeholmskajen så eftertraktat. I populära Brf Kajen 5 erbjuds en ovanligt komplett trea i fantastiskt skick, där cirka 17 kvadratmeter balkongyta ger bostaden två extra miljöer att leva på. Den ena för morgon och förmiddagssol, den andra inglasad och användbar under en betydligt större del av året. Däremellan väntar ett ljust och mycket välplanerat hem med generösa sällskapsytor, två fina sovrum och förvaringsmöjligheter långt utöver det vanliga.
Bostaden har en fin balans mellan det sociala och det privata. Vardagsrummet är generöst och ljust med stora fönsterpartier som låter dagsljuset ta plats och skapar en luftig känsla genom rummet. Här finns utrymme för en ordentlig soffgrupp och ytterligare möblering utan att rymden går förlorad. Kontakten med den inglasade balkongen gör dessutom att sällskapsytorna fortsätter utanför bostadens fyra väggar.
Den inglasade balkongen blir under stora delar av året ett extra rum. Här finns gott om plats för matgrupp, växter och annan möblering och mellan husen öppnar sig vyn mot Årstaviken. Inglasningen gör att platsen kan tas i bruk långt innan sommaren har kommit och fortsätta användas när kvällarna börjar bli svalare.
På andra sidan bostaden väntar ytterligare en balkong, den här gången i direkt anslutning till köket. Här möts man av morgon och förmiddagssolen och även från denna sida finns utsikt mot Årstaviken. Att kunna börja dagen med frukost utomhus och vatten i blickfånget är en av bostadens stora kvaliteter. Här är det dessutom tillåtet att grilla, vilket gör balkongen lika självklar för sommarens middagar som för morgonkaffet.
Mellan de båda balkongerna finns ett hem som är skapat för både vardag och umgänge. Köket är stilrent och välplanerat med ljusa luckor, generösa arbetsytor och mycket förvaring. Vid fönstret finns en naturlig matplats med utrymme för ett större sällskap, vilket ger köket en social karaktär och en självklar plats för såväl långa middagar som vardagens enklare måltider.
De två sovrummen ger bostaden flexibilitet för olika behov. Det större sovrummet är rofyllt och luftigt med gott om plats för dubbelsäng, sängbord och kompletterande möblering. Det andra används idag som en kombination av arbetsrum och gästrum och visar hur enkelt bostaden kan anpassas efter livet. Här finns även en stor garderobslösning och rummet fungerar lika väl som permanent sovrum, barnrum eller hemmakontor.
Förvaringen är överlag en av bostadens verkliga styrkor. Redan i hallen finns stora garderober och i anslutning till köket ligger den rymliga klädkammaren med eget fönster. Det gör att utrymmet kan användas till mer än traditionell förvaring och för den som önskar finns möjlighet att skapa en mindre, avskild arbetsplats. Därutöver finns ett separat förråd som nås från balkongen. Sammantaget finns här en förvaringskapacitet som är ovanligt generös för en trea.
Badrummet är rymligt och smakfullt utformat med vita kaklade väggar och grått klinkergolv. Här finns dusch med glasvägg, wc och handfat med kommod samt både tvättmaskin och torktumlare under en praktisk arbetsyta med förvaring ovanför.
Det fina skicket, ljuset och de harmoniska materialvalen löper som en röd tråd genom hela bostaden, men det är samsp









































