
1/36

3 495 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
3 rum
Boarea
71 m²
Våning
1 av 3, hiss finns ej
Avgift
6 041 kr/mån
Driftkostnad
1 194 kr/år
Det blir sällan charmigare än såhär med 20-talet som gör sig påmint lite varstans i bostaden; ståtlig fungerande kakelugn, vackra trägolv, stora fina fönster med spröjs och äldre beslag, höga golvsocklar, takrosetter och dekorativa taklister. De äldre detaljerna har på ett mycket harmoniskt vis vävts samman med moderniteter såsom kök från år 2021 och helkaklat våtutrymme med installerad tvättmaskin.
Bostaden är belägen en halvtrappa upp med tilltalande planlösning. Stort vardagsrum för bästa möjliga umgänge som rymmer både matsalsbord och rejäl soffgrupp. Vardagsrummet har två stora fönster som utöver att ge ett härligt ljusinsläpp låter innergårdens grönska bli en del av rummet. När köket renoverades så inreddes det i stilrena kulörer med all maskinell utrustning ni kan tänkas behöva, god förvaring och matplats för fyra personer. Sovrummen är två, båda med förvaring i garderober, varav det ena utgör ”master bedroom”. Mer förvaring finns i bostadens möblerbara hall. Våtutrymmet har stilren duschhörna med glasdörrar och är praktiskt inrett med tvättmaskin.
Bostadsrättsföreningen Assargården består av två vackra hus ritade av arkitekt Gunnar Leche med charmigt grönskande innergård och ligger inbäddad i lugnet bland pittoreska hus i Luthagen. Föreningen har god ekonomi, det finns externa källarförråd om ca 4 kvm, egna parkeringar, välutrustat gym, bastu med dusch/wc, tvättstuga med nya maskiner och torkrum, cykelförvaring inunder tak och en grönskande innergård med möblemang, grillplats och rabatter som byter färg och skepnad med årstiderna.
Bo i en av de mer trivsamma delarna av Luthagen! Centralt, mycket eftertraktat läge på behagligt avstånd till citykärnan, men även nära till bl a omtyckta mataffärer, restauranger med gott renommé, mysiga fik, många förskolor, omtyckta skolor från förskoleklass till gymnasiet och även universitetets lokaler med bl a gångavstånd till Ekonomikum. Fina parkmiljöer, härliga motionsspår i Stabbyskogen och många välutrustade lekplatser finns runt husknuten. Allmänna kommunikationer är lättillgängliga med busshållplats inom 100 meter och även nära påfarter för bilburna pendlare.
Foto: Anders Barkfeldt



































