
1/49

2 795 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
3 rum
Boarea
72,5 m²
Våning
6 av 6, hiss finns
Avgift
4 428 kr/mån
Driftkostnad
6 600 kr/år
Balkong
Hiss
Högst upp i huset med balkong i västerläge och grönskande utsikt.
Välkommen till denna trivsamma och välplanerade trerummare om 72,5 kvm – belägen högst upp i huset på våning 6 av 6. Som gavellägenhet får bostaden ett härligt ljusinsläpp och ett fint, fritt läge. Från balkongen i västerläge kan du njuta av eftermiddags- och kvällssolen samtidigt som blicken sträcker sig ut över den grönskande skogen.
Lägenheten har ett visst behov av modernisering, vilket ger dig möjlighet att sätta din egen prägel och skapa ett hem helt efter egen smak och stil. Samtidigt är bostaden fullt fungerande och det är bara att flytta in och bo medan du i lugn och ro bestämmer vad du vill förändra.
Planlösningen är väl tilltagen med två bra sovrum, rymligt vardagsrum, kaklad badrum och kök med plats för matbord. Här finns gott om möjligheter att skapa ett modernt och personligt hem utan att behöva kompromissa med vare sig yta eller läge.
Här bor du i en stabil bostadsrättsförening med låg belåning och flera uppskattade gemensamma faciliteter. För de boende finns bland annat gym, bastu, hobbyrum och en föreningslokal som kan hyras för exempelvis fest eller andra sammankomster. Det finns även cykel- och barnvagnsrum samt en gemensam takterrass – en perfekt plats att slå sig ner och njuta av utsikten.
Kommunikationerna finns bokstavligen runt hörnet. Busshållplatsen ligger precis utanför porten och härifrån tar du dig smidigt till bland annat Gullmarsplan, Farsta och Skarpnäck.
På bara cirka tre minuters promenad når du Sköndals centrum, med mataffär, service, restauranger och annan närservice. Samtidigt har du naturen alldeles nära. En kort promenad tar dig ner till Drevviken, där du kan njuta av bad, promenader och härliga sommardagar vid vattnet.
För den aktive finns dessutom utegym, beachvolleybollplan och tennisplan i närområdet.
Det här är en bostad för dig som söker ett högt och fritt läge, grönskande utsikt, balkong i västerläge och en förening med mycket att erbjuda.
Foto: Alexander Assal, Bosthlm
Visningstider
Räkna på ditt nya boende
Hsbs BRF Offergärden i Sköndal
Karta & restider
Säljkollen
I Säljkollen kan bostadssäljaren följa hur det går för sin annons med detaljerad statistik över besökare och intresse.
102 besök på Hemnet
Få fler besökare
Genom att öka synligheten på Hemnet får annonsen fler besökare. Ta hjälp av Premium, Max eller Raketen.

Prisutveckling i Sköndal
Liknande bostäder till salu
Kanske finns det andra lägenheter du har missat?
Artiklar från Hemnet

Magnus Wångrell
BOSTHLM































































