
1/21

695 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
3 rum
Boarea
78,5 m²
Våning
3 av 3, hiss finns ej
Avgift
6 122 kr/mån
Driftkostnad
1 300 kr/år
Byggår
1960
Förening
Riksbyggen BRF Skultorpshus Nr 1
Energiklass
F
Pris/m²
8 854 kr/m²
Antal besök
91
Plus
Välkommen till Riksbyggevägen 2A i Skultorp, en trivsam och välplanerad bostad belägen högst upp i huset med ett härligt ljusinsläpp och fria utsikter från fönstren. Här erbjuds ett boende med genomtänkt planlösning där varje kvadratmeter nyttjas på ett funktionellt och trivsamt sätt. Bostadens sociala ytor skapar en inbjudande atmosfär med ett rymligt vardagsrum som erbjuder gott om plats för både umgänge och avkoppling. De stora fönsterpartierna bidrar till ett naturligt ljusflöde som förstärker känslan av rymd och trivsel. Köket är väl tilltaget med generösa arbetsytor och en stor matplats där familj och vänner kan samlas. Här finns dessutom diskmaskin som underlättar vardagens bestyr och bidrar till ett bekvämt boende.
De välplanerade sovrummen erbjuder goda möbleringsmöjligheter och passar lika bra för familjen som för paret eller den som önskar ett extra arbetsrum. Lägenhetens planlösning skapar ett naturligt flöde mellan rummen och ger en behaglig känsla genom hela bostaden. För extra bekvämlighet finns egen tvättmaskin i det helkaklade badrummet, en uppskattad detalj som förenklar vardagen ytterligare.
Här bor du i en stabil och välskött Riksbyggenförening med de fördelar och den trygghet som ett organiserat och långsiktigt föreningsarbete innebär. Läget i Skultorp är attraktivt med närhet till service, skolor, grönområden och goda kommunikationer som gör det enkelt att pendla till Skövde och omkringliggande områden. För den som arbetar inom Försvarsmakten är läget särskilt fördelaktigt med smidig närhet till både P4 Skaraborgs regemente och Markverkstaden. Området är därför ett uppskattat val för många med arbetsplats i dessa verksamheter.
Sammantaget är detta en ljus och välplanerad bostad med rymliga sällskapsytor, praktiska bekvämligheter och ett trivsamt läge högst upp i huset. Ett hem som passar många målgrupper och som behöver upplevas på plats.





















