
1/26

1 075 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
4 rum
Boarea
93,5 m²
Våning
1 av 2, hiss finns ej
Avgift
9 402 kr/mån
Driftkostnad
5 400 kr/år
Byggår
1966
Förening
Riksbyggen BRF Agnesbergshus Nr 2
Energiklass
F
Pris/m²
11 497 kr/m²
Antal besök
240
Premium
Uteplats
Missa inte denna ljusa och rymliga gavelfyra med uteplats där många soltimmar kan spenderas på rofyllt läge i grönskande Agnesberg. Lägenheten ligger längst in i radhuslänga utan insyn i anslutning till naturen som omringar området. Bostaden har ett stort och välutrustat kök med egen matplats intill fönstret. Tre stora sovrum och ett rymligt vardagsrum med generösa fönsterpartier och utgång till uteplatsen i gavel. Badrum och gäst-wc i renoverat skick som totalrenoveras i samband med föreningens stambyte under 2024. Badrummet är helkaklat och förberett för tvättmaskin (tvätt- och torkmaskin på bilder/visning lämnas ej till nya ägaren), har infällda spotlights i taket och är utrustat med wc, kommod, spegelskåp och dusch.
Stekastigen är en lugn och mysig gata med återvändsgränd som omges av vacker natur. Föreningen är välskött och har under de senare åren utfört stora renoveringar och investerar på fastigheten. Bland detta kan nämnas renoveringar av fasad och tak, 3-glasfönster, ny altandörr och entrédörr. Nya garage och parkeringsplatser samt lekplats. I avgiften till föreningen ingår värme, vatten och kabel-tv samt bredband och ett stort källarförråd. Gemensamma tvättstugor finns tillgängligt för de boende, varav en på Stekastigen 6 och 12. Bastu finns att nyttja för föreningens medlemmar på Stekastigen 8.
Bra kommunikationer med direktbuss 173 från hållplats Steken in till Göteborgs Centrum (Svingeln/Heden) på ca 15 min. Via Steken passerar även buss 401 som tar oss vidare in till Angereds Centrum på ca 5 min. Angereds centrum erbjuder ett stort utbud av handel (ICA MAXI), närsjukhus, idrotts-arena med mycket mer.
Foto: Peter Åsbrink, Fotograf Peter Åsbrink


























