
1/42

3 195 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
4 rum
Boarea
101 m²
Avgift
5 799 kr/mån
Driftkostnad
32 868 kr/år
Byggår
2016
Förening
BRF Skogsgläntan
Energiklass
D
Pris/m²
31 634 kr/m²
Antal besök
95
Premium
Hjärtligt välkomna till detta utmärkta boende, Bäckahästens väg 49! Med ett barnvänligt och attraktivt läge i trivsamma och härliga Älvängen hittar ni denna bostadsrättsvilla - en modern, stilren och ljus bostad om fyra ROK med stora sällskapsytor och fantastiskt ljusinsläpp.
Du lever ett enkelt liv som boende i en bostadsrättsförening och får mer tid över för roliga aktiviteter och familjen. Insidan är lyxigt inredd med Marbodalkök, parkettgolv, golvvärme i entrénplan, genomgående stilfulla färgval och sist men inte minst en härlig baksida med stor altan! Här har du dessutom en kamin i vardagsrummet för extra mysfaktor!
Plats för 2 bilar varav en i carport med tillhörande förråd.
Här bor du barnvänligt och attraktivt med närhet till bland annat förskolor, bra kommunikationer och lekplatser. Lekplats ligger precis runt hörnet och barnomsorg finns på säkert gångavstånd. Pendeltåget, som under rusningstrafik avgår 8 gånger i timmen, tar dig till Göteborg eller Trollhättan på mindre än 20 min når du enkelt med en kort promenad eller elbuss precis utanför gatan.
I Älvängen finns också alla förutsättningar för ett aktivt liv, både för vuxna och barn. Innebandy, fotboll, dans, parkour, handboll, gympa, gym eller härliga skogspromenader är några av aktiviteterna ni kan välja på. Här finns något för alla.
Med flera matbutiker, caféer, vårdcentraler, frisörer, pizzerior, gym och andra butiker hittar du det mesta du kan behöva på hemmaplan. Skulle ni mot förmodan inte göra det så har ni 5 minuters bilfärd till Ale Torg eller 10 minuter till nybyggda Kongahälla köpcenter i Kungälv.
Varmt välkomna på visning!








































