
1/19

1 195 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
4 rum
Boarea
98 m²
Våning
2 av 2, hiss finns ej
Avgift
8 880 kr/mån
Driftkostnad
4 800 kr/år
Byggår
1973
Förening
HSB BRF Ättekulla i Helsingborg
Energiklass
F
Pris/m²
12 194 kr/m²
Antal besök
325
Premium
Balkong
På populära Bärnstensgatan välkomnas du till en rymlig och smakfull lägenhet där varje kvadratmeter är väl genomtänkt. Här bor du i välskötta och omtyckta HSB Brf Ättekulla, en stor och stabil förening med fint anlagda gårdar!
Den generösa bostadsytan har byggts om från en fyrarummare till en modern trerummare där fokus ligger på öppna ytor och ett harmoniskt flöde genom hemmet. Kök och matplats har slagits samman till en självklar samlingspunkt, perfekt för dig som gillar utrymme när vardagsmiddagen övergår i långa kvällar med gott sällskap. Köket erbjuder rejäla arbetsytor, bra förvaring och maskinell utrustning som gör matlagningen både enklare och roligare. Härifrån når du direkt den stora inglasade balkongen i västläge, en uppskattad förlängning av bostaden där du kan njuta av sol, utsikt och härliga middagar större delen av året.
Vardagsrummet är luftigt och får ett fint ljusflöde. Intill ligger lägenhetens två sovrum placerade i fil, båda i bra storlek med plats för dubbelsäng, skrivbord och garderober. De två badrummen renoverades nyligen i samband med föreningens stambyte och bjuder på en fräsch och tidlös känsla. Det större badrummet är dessutom utrustat med en praktisk tvättyta som förenklar vardagen. En strategiskt placerad klädkammare finner vi även intill hallen.
Med sina stilrena ytskikt, genomtänkta planlösning och smarta lösningar är detta ett hem som känns både modernt och inbjudande. Samtidigt bor du i ett lugnt och uppskattat område med närhet till service, grönområden och goda kommunikationer.
Varmt välkomna med ert intresse till ansvarig mäklare via hemsidan eller på 076-000 09 19!


















