
1/49

4 795 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
4 rum
Boarea
102 m²
Våning
3 av 4, hiss finns
Avgift
7 039 kr/mån
Driftkostnad
14 660 kr/år
Byggår
1979
Förening
BRF Lindgården
Energiklass
F
Pris/m²
47 010 kr/m²
Antal besök
761
Plus
Balkong
Hiss
Välkommen till ett rymligt och välplanerat boende som passar utmärkt för den stora familjen. Bostaden nås via en inglasad och möblerbar loftgångsbalkong som vetter ut mot ett grönt och öppet mellanrum mellan gårdarna, med närhet till grönområde. Balkongen erbjuder gott om plats för möbler och växter samt fina soltimmar.
Invändigt möts du av ett stilrent och välhållet kök med generösa arbetsytor, god förvaring och plats för matbord. Köket kompletteras av en praktisk köksö som ger extra arbetsyta och förvaring. Bostaden har genomgående ljusa golv och fräscha ytskikt som bidrar till en modern och trivsam helhet.
Det helkaklade badrummet är helt nyrenoverat i ett ljust och modernt utförande med stilrena materialval. Badrummet är väl anpassat för barnfamiljen och utrustat med tvättmaskin och torktumlare. Utöver detta finns även en separat gästtoalett som ger extra komfort i vardagen.
Vidare erbjuder bostaden tre fullstora sovrum, varav ett större master bedroom. I anslutning till sovrummet finns även en generös klädkammare (walk‑in closet) med hyllsystem och extra förvaring på motsatt vägg. Vardagsrummet är lättmöblerat och skapar fina ytor för både vardagsliv och umgänge.
Brf Lindgården är en mycket omtyckt och välskött förening med kvarvarande hyresrätter som utgör ett dolt kapital. Marken friköptes 2019. Området är mycket barnvänligt med ett stort antal lekplatser i närområdet, varav två belägna på föreningens innergård. Läget är attraktivt med närhet till förskolor, skolor och grönområden såsom Nytorps gärde och Nackareservatet. I området finns ett brett serviceutbud med bland annat ICA, apotek, gym, simhall, bibliotek och restauranger. Tunnelbanestationerna Sandsborg och Blåsut nås till fots, och med tunnelbana tar du dig till Södermalm på cirka 6 minuter och City på cirka 13 minuter. Globen City med shopping, restauranger och nöjen finns på bekvämt avstånd.
Välkomna på visning.
















































