
1/26

1 995 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
4 rum
Boarea
95,4 m²
Våning
3 av 3, hiss finns ej
Avgift
3 499 kr/mån
Balkong
Välkommen till en rymlig och välplanerad fyra om 95,4 kvm, belägen på attraktiva Regementsgatan i omtyckta Viksäng. Här erbjuds ett trivsamt hem med tre sovrum, generösa sällskapsytor och en planlösning som passar utmärkt för familjen eller för dig som önskar gott om plats för hemmakontor, gästrum och umgänge.
Det generösa vardagsrummet blir bostadens naturliga samlingspunkt. Den vackra fiskbensparketten tillför en tidlös och elegant känsla, samtidigt som rummets storlek ger gott om utrymme för både en större soffgrupp och matsalsmöblemang. Från vardagsrummet når du den inglasade balkongen, som blir en härlig förlängning av bostaden och en uppskattad plats att njuta av under årets många månader.
Det välplanerade köket erbjuder god förvaring och bra arbetsytor. Intill fönstret finns en generös matplats där dagsljuset skapar en trivsam miljö för såväl frukost som middagar med familjen.
Bostaden erbjuder tre bra sovrum med möjlighet till flexibel användning. Oavsett om behovet är barnrum, gästrum eller hemmakontor finns här gott om utrymme att anpassa efter livets olika skeden. Vidare finns ett badrum med dusch samt en separat wc med tvättmaskin, vilket ger en praktisk och bekväm vardag.
Bostaden är belägen i Brf Viksäng nr 1, en välskött och etablerad förening. Husen omgärdar en trevlig och grön innergård med lekplats, fruktträd och planteringar, en uppskattad miljö för både stora och små.
Föreningen har genomfört flera större underhåll och investeringar, bland annat fönsterbyte, utbyggnad av parkeringsplatser och installation av laddplatser. Som medlem finns dessutom tillgång till uppskattade gemensamma faciliteter såsom gym, tvättstuga, föreningslokal och möjlighet att hyra övernattningslägenhet.
Viksäng erbjuder ett läge som kombinerar stadens bekvämligheter med närhet till natur och Mälaren. På bekvämt gångavstånd finns Viksängs centrum med mataffärer, post, bibliotek, vårdcentral, apotek och restauranger. I området finns även skolor från F-9 och flera förskolor.
För den som uppskattar promenader och rekreation finns Mälarparken, Notuddsparken och Öster Mälarstrand i närområdet. Här finns också hotell, actionbad och hamn för fritidsbåtar. Kommunikationerna är goda med flera busslinjer i området och cirka 15 minuters promenad till Västerås järnvägsstation.
Varmt välkommen att kontakta mäklaren vid intresse!
Foto: Marijo, MG foto


























