
1/41

4 950 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
5 rum
Boarea
93 m²
Våning
1, hiss finns
Avgift
7 006 kr/mån
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till Majrovägen 27 och denna speciella bostad som det endast finns ett fåtal av och sällan är ute till försäljning. En 5:a på hela 93 kvm och en riktigt bra planlösning där man idag har 4 sovrum. Delvis öppen planlösning mellan kök och vardagsrum. En soldränkt balkong i söderläge som vetter mot den grönskande innergården. Bostaden har gott om fönster vilket ger riktigt bra med ljusinsläpp. Bostaden håller en hög standard och är renoverad med omsorgsfulla materialval i harmonisk färgsättning. I övrigt ett mycket bra läge i området där föreningen även tillhandahåller odlingslotter samt jordkällare för den trädgårdsintresserade. Kort och gott, söker ni en större bostad får ni inte missa denna bostad då de sällan är ute till försäljning.
Bostaden ligger på lugn gata med endast några minuters promenad till Gubbängens centrum med all den närservice som behövs, intill centrum återfinns stora Gubbängsfältet, utmärkt för promenader, rekreation, cirkus och stora loppisdagar. I närområdet finns teater, idrottsplats, simhallar och gym, white-guide caféer och mysiga kvarterskrogar. Nyligen har även glassbaren Morelliamo öppnat, perfekt för varma sommardagar samt Storasyster Stenugnsbageri för morgonbrödet. I området finns också ett flertal skolor bl.a Gubbängens grundskola och Engelska skolan (grundskola) varav den närmsta, Lövlunda (förskola), ligger lite längre upp på gatan.
Här stannar tunnelbanans gröna linje och på ca 12 minuter är du på söder och har tillgång till SOFOs mysiga kvarter, åt andra hållet två stationer bort finner man Farsta Centrum, där du hittar ett stort köpcentrum med bl.a. ICA Kvantum. Cykelavstånd till natur- och grönområden samt flera trevliga badplatser som exempelvis härliga Drevviken eller Magelungen för ett sommardopp.









































