
1/46

2 550 000 kr
Bostaden är kommande
Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.Om bostaden
Bostadstyp
Radhus
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
5 rum
Boarea
125 m²
Tomtarea
381 m²
Driftkostnad
54 696 kr/år
Byggår
1947
Energiklass
C
Biarea
36 m²
Premium
Unikt tillfälle att förvärva arkitektritat hus med placering mitt emellan Dalälven & Salmonsån! Ralph Erskine, som även varit med och ritat Stockholms Universitet, har noga tänkt igenom utformningen av denna fantastiska villa och använt sig av solljuset. Inga fönster åt norr för att undvika insyn och kalla nordanvindar, desto fler fönster för härligt ljusinsläpp på de andra sidorna. Hans tanke var att på bottenvåningen skulle det finnas väl tilltagna utrymmen för socialt umgänge & gemenskap, medan övervåningen skulle inrymma sovrummen - något han lyckats väl med. Här får hela familjen plats!
Det finns två ingångar på framsidan, båda med rymliga hallar. Tvättstuga med tvättmaskin och torktumlare, utgång till altanen med utsikt mot den grönskande allmänningen och ån. Stort kök med fräscha vitvaror och det är få förunnat att ha utsikt mot älven när man står vid diskhon. Intill köket finns ytterligare ett rum, som med fördel kan användas som matsal. Öppet vardagsrum med vackert parkettgolv och bra möbleringsmöjligheter. Kaminen värmer gott kalla höst & vinterkvällar och ger extra myskänsla. Från vardagsrummet kan du också ta dig ut till altanen. Den välskapta trappen leder dig upp till sovrumsdelen. På övervåningen finner vi tre sovrum, alla stora nog att få plats med dubbelsäng och dessutom har samtliga egen utgång till balkongen. Badrum/WC med dusch och handdukstork. Bergvärme för bekväm uppvärmning. Till fastigheten hör också en parkeringsplats (Garage går att hyra).
De attraktiva villa- och radhuskvarteren i Älvnäs ligger inte långt från stadens centrala delar. Här bor du nära Dalälven och promenerar på drygt 10 minuter in till Avesta Galleria. På Holmen, den vackert belägna udden vid älven, finns vandringsstråk, planteringar och en liten badplats – och därifrån är det i sin tur nära till Gamla byn, brukssamhället med rötter i 1600-talet. Älvnäs har egen förskola, och Markusskolan inne i stadskärnan erbjuder årskurs 1–6 men även förskola och fritids. Med bilen tar det högst ett par minuter till närmaste välsorterade livsmedelsbutiker.
Stadens tennisklubb i grannskapet har flera inomhusbanor. Och det är inte långt till den unika Avesta visentpark.
Ett fantastiskt hus som måste upplevas på plats, varmt välkomna på visning!













































