
1/38

7 950 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Kedjehus
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
7 rum
Boarea
268 m²
Tomtarea
863 m²
Driftkostnad
28 269 kr/år
Byggår
1934
Energiklass
B
Biarea
134 m²
Plus
Välkommen till en rymlig och renoverad familjevilla med hela fem generösa sovrum och möjlighet att utveckla vindsvåningen till fler rum eller allrum. Här bor ni energismart med solceller, batterilagring, nyinstallerad FTX-ventilation med återvinning och nyare luft-/vattenvärmepump som ger låg driftkostnad. Den välskötta trädgården bjuder på flera härliga uteplatser i olika väderstreck, perfekt för umgänge och avkoppling. Läget är optimalt för familjen med närhet till skolor, förskolor och bussförbindelser – ett hem att växa i och trivas länge!
Laröd - nära hav och skog
Här finns både lummiga bokskogar och tallskogar, perfekta för vackra löprundor och promenader. I Laröd finns också Sofiero Slottsträdgård med Sofiero Slottsrestaurang, båda med mycket gott renommé. Bara en kort promenad nedför landborgen finns ett flertal badställen med både sandstrand och bryggor.
Två bra skolor, F-9, och ett flertal förskolor. Det finns gott om cykelbanor och lekplatser. Ett rikt utbud av idrottsaktiviteter för både barn och vuxna såsom fotboll, gymnastik, ridning, windsurfing, tennis och gym. Vidare finns vårdcentral med BVC, bibliotek, matbutik, surdegsbageri med café, blomsterbutiker och pizzeria.
Laröd är beläget fem kilometer från Helsingborgs centrum med goda bussförbindelser både norr- och söderut. Med bil kommer du snabbt ut på motorvägen med 25 minuter till Ängelholms flygplats och drygt en timme till Köpenhamn.




































