
1/42

1 600 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Villa
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
10 rum
Boarea
70 m²
Tomtarea
767 m²
Driftkostnad
64 335 kr/år
Biarea
300 m²
Byggår
1910
Plus
Mitt i hjärtat av Löderup väntar en fastighet som verkligen skiljer sig från mängden. På Snickaregatan 7A och 7B finner vi byns gamla hotell– en byggnad med historia, karaktär och framför allt fantastiska möjligheter för nästa ägare att skapa något alldeles eget. Redan när man möter fastigheten förstår man att detta inte är ett boende i mängden. Här finns de stora ytorna, rymden och förutsättningarna som följer med en byggnad som en gång haft en helt annan funktion än den traditionella villans, men kanske är det framför allt möjligheterna framåt som gör fastigheten så spännande. Idag finns en bostad som är inredd om drygt 50 kvm, som genomgick en omfattande renovering under 2025. Här möts man av en modern och fräsch boendemiljö med nytt kök, nya ytskikt, sovrum och ett smakfullt helkaklat badrum. Det ger en perfekt möjlighet att flytta in i en färdig bostadsdel samtidigt som man i lugn och ro planerar och förverkligar sina idéer för fastighetens övriga ytor.
För den stora familjen finns chansen att skapa ett riktigt drömboende med generösa sällskapsytor, många rum och plats för såväl familjeliv som gäster, hobby och arbete. Här behöver man inte anpassa drömmarna efter huset – istället finns möjligheten att låta huset utvecklas efter drömmarna. Fastighetens storlek och utformning gör den dessutom särskilt intressant för den som söker ett boende för flera generationer. Föreställ er möjligheten att skapa separata bostadsdelar där barn, föräldrar eller mor- och farföräldrar kan bo nära varandra, samtidigt som var och en får sitt eget privata hem. Ett modernt generationsboende i en byggnad som redan bär på en lång historia av möten mellan människor.
För den som tänker ännu större öppnar ytorna även upp för möjligheten att undersöka en framtida uppdelning i flera lägenheter. Kanske kan det gamla hotellet återigen bli en plats för flera människor – denna gång i form av individuella bostäder under samma tak. Möjligheterna till förändrad användning och ytterligare bostäder behöver naturligtvis prövas utifrån gällande regler och erforderliga tillstånd.
Här bor man centralt i Löderup, mitt i den levande Österlenbygden och med närhet till allt det som gör denna del av Skåne så speciell. Öppna landskap, små byar, gårdsbutiker och utflyktsmål finns runt omkring, samtidigt som havet alltid känns nära. När sommardagen lockar till salta bad tar man cykeln eller bilen ner mot Löderups Strandbad och den vackra kusten. Strandbadet ligger omkring sex kilometer bort, vilket gör havet till en naturlig del av livet här.
Det är just kombinationen som gör Snickaregatan 7A och 7B så speciell. Historien finns redan här – resten är upp till nästa ägare att skapa.
Drömmer du om den stora familjevillan? Ett generationsboende där flera generationer får plats? Flera framtida bostäder? Eller kanske ett alldeles personligt hem där de generösa ytorna får formas efter just ditt sätt att leva? Det gamla hotellet i Löderup erbjuder något som få fastigheter kan – utrymme att tänka stort, frihet att tänka annorlunda och möjligheten att skapa ett boende med en alldeles egen historia.
Varmt välkommen till Snickaregatan 7A och en fastighet som måste upplevas på plats. Här säljs inte bara ett hus – här väntar möjligheten att skriva nästa kapitel i en byggnad som redan har en historia att berätta.
Foto: Kenneth Isaksson, Criteria










































