
1/135

2 850 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Vinterbonat fritidshus
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
11 rum
Boarea
265 m²
Tomtarea
4 684 m²
Driftkostnad
89 500 kr/år
Byggår
1900
Plus
Florshult består av två hus på ca 125 m2 + hus 2 på 140 m2 med 25 m2 uppvärmd inomhuspool. Hyrs ut via AirBnB för ca 377 000 kr om året (2025) med högre potential. 4 684 m2 tomt med naturskönt ensligt läge i slutet på sidoväg till grusväg. Inga grannar och inget störande. 5 km till badsjö och 15 km till Vallåsen skidbacke och nära till Kungsbygget Äventyrspark. 55 km från Helsingborg. Filmvisning: https://youtu.be/Fgb6qNw4vOo
Florshult 1060 vid Örkelljunga består av två separata hus på totalt ca 265 m2 boyta. Det gamla huset har anor från omkring år 1900 och är på ca. 125 m2 boyta + källarrum med tvättstuga, vatteninstallationer och rejäl panna med ved/pellets/el, som värmer båda husen via kulvert och även poolen, som ligger i det nyare huset. Effektiv kombipanna ved/el/pellets med 50 kW Thermia pelletsbrännare från 2003, 500 liters ackumulatortank och bulkförråd som klarar minst en vecka utan påfyllning, även när det är som kallast. Här finns även en ny Nibe 250 liters varmvattenberedare. Därutöver finns en öppen spis i vardagsrummet i det gamla huset till myseldning. Skorsten och eldstäder är godkända och blir löpande kontrollerade och sotade. Etablering av en luft/vatten värmepump rekommenderas om man inte tänker bo i huset permanent. En sådan anläggning kräver minimalt med underhåll och är billig i drift. Säljaren är även villig att ingå avtal om fortsatt drift i förbindelse med fortsatt uthyrning, om köparen önskar detta. Vatten från grävd brunn utanför tomten (med servitut), som aldrig sinat, med vattenfilter från 2008. Avlopp till äldre trekammarbrunn med infiltration som fungerar utan problem, men köparen får räkna med, att infiltrationen behöver uppdateras i framtiden. Det finns dock inget föreläggande om ändring idag. El indraget med både äldre och nyare installationer, men allt är genomgånget och delvis bytt runt 2008.
Det gamla huset har en äldre standard, men det finns allt man behöver och det fungerar som det står och kan användas direkt. Då huset används för uthyrning idag ligger det plastmatta eller laminat på stort sett alla golven, men trägolv finns under, om man vill plocka fram dem igen. Här finns hall med plastmatta på golvet, träpanel i taket och trappa till övervåningen. Litet äldre men funktionellt badrum med mosaikgolv, WC, handfat och badkar. Rymligt vardagsrum med laminatgolv och fungerande öppen spis. Litet sovrum med plastmatta på golvet, två enkelsängar och garderob. Rymlig matsal med laminatgolv. Rymligt lantkök med matplats, laminatgolv, träpanel i taket, utgång till baksidan av huset, diskbänk, gott om skåp, elspis med keramisk häll, spisfläkt, diskmaskin, mikro och nyare kyl/frys (2023). På övervåningen finns trapphall/lounge med plastmatta på golvet, inbyggda garderober, inspektionslucka till vinden och utgång till balkong (behöver nytt trallgolv). Sovrum med plastmatta på golvet, dubbelsäng och inbyggda garderober. Sovrum med plastmatta på golvet, dubbelsäng och barnsäng.
Det nyare huset - "poolhuset", är byggt 1996 och sedan tillbyggt och genomgripande renoverat 2008 på ca 140 m2 totalt. Stor terrass på ca 30 m2 med förberedelse för golvvärme och bubbelpool, om man vill etablera det i framtiden och ev. bygga inglasat uterum. Huset är i gott skick, bortsett från lite målning och kosmetisk renovering. Huset fungerar som ett självständigt hus, om man t ex vill bo i det ena själv och hyra ut det andra. Här finns hall med plastmatta på golvet, garderober och våningssäng. Sovrum med plastmatta p



































































































































