
1/34

1 800 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Villa
Upplåtelseform
Äganderätt
Boarea
20 m²
Tomtarea
3 905 m²
Driftkostnad
13 674 kr/år
Byggår
1840
Antal besök
2686
Plus
Säljaren beskriver fastigheten: "På den här platsen kan du förverkliga många drömmar. Tomten är solig hela dagen med berg, skog och åker, ca 4000 kvm. Det finns 22 trädarter bl.a. en flera hundra år gammal ek, bärbuskar och sju sorters äppelträd och ett plommon. Över den gamla poolen kan du t ex bygga ett växthus med jordvärme. Du kan odla åkern och bli självförsörjande på grönsaker.
I det lilla torpet från 1800-talet kan du flytta in direkt. Det är 35 kvm med kök, vardagsrum och litet sovrum. Dusch och toalett och fler sovrum finns i det större huset från 1932. I en friggebod finns ytterligare ett sovrum.
Långsiktigt kan du bygga ditt drömhus med utsikt över Byholmaby med rötter i 1700-talet och ansluta detta till kommunalt vatten och avlopp, som finns förberett vid tomtgränsen. Den nuvarande brunnen lär vara en av Grisslehamns vattenrikaste och avloppssystemet med sluten tank är godkänt.
Grisslehamn är en trevlig ort med lång historia. Sveriges äldsta posthus ligger här. I två hundra år roddes posten från Grisslehamn till Eckerö på Åland av bönderna i Roslagen. Författaren Albert Engström har skildrat livet i ord och bild. Hans hem och ateljé är numera museum. Hamnen är aktiv med fiskare och färjeterminal för Eckerölinjen till Åland med tre avgångar per dag.
Från fastigheten är det nära till allt
• 200 m till SL bus 637 till Norrtälje,
• 800 m till ICA och Bagarboden och ett rikt utbud av restauranger
• 1500 m till klipporna vid öppet hav, Ålands hav eller lika långt till en badvik vid Ornöfjärden på insidan med varmare vatten."
På tomten finns idag ett renoverat gammalt torp om ca 35 kvm med kök, sovhytt och vardagsrum och ett större hus i rivningsskick med fungerande dusch och wc samt 4-5 sovrum och vardagsrum. Egen borrad brunn med bra avkastning, stora huset är kopplat till BDT-avlopp och sluten tank till wc. Tomten bör kunna delas till 2 tomter, såsom den tidigare har varit. En friggebod har ett gästrum med elektricitet, utanför tomten på andra sidan vägen ligger carport, som man har tillgång till.

































