
1/30

295 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Villa
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
3 rum
Boarea
74 m²
Tomtarea
1 864 m²
Driftkostnad
9 885 kr/år
Biarea
19 m²
Byggår
1909
Drömmer du om att rädda ett ödehus?
Strax utanför Laxå i Närke finns detta lilla torp, Backgården med taxeringsår 1909. Stugan som är på 74 kvm har en påbörjad renovering med ett nytt yttertak på en tomt om 1864 kvm. Med bevarad originalpanel med fint priofilerade lister, vacker takfot och flera bevarade fönster med munblåst glas, kan det forna skicket återskapas samtidigt som man kan anpassa huset efter sina egna förutsättningar. Huset har hall med trapphus, kammare och kök på bottenvåningen samt ett stort oinrett rum på ovanvåningen. Det finns framdragen el, grävd brunn och vedspisar i köket och i kammaren. Ett äldre badrum med varmvattenberedare finns, med pumpbrunn och markbädd utförd 1991. Trädgården är igenvuxen men det finns fruktträd såsom äpple och plommon, dagliljor, krolliljor samt hallonsnår. På tomten finns även en jordkällare och en ekonomibyggnad som är behov av en vårdande hand.
I närheten går E20 mellan Göteborg och Örebro, badplats finns genom Borasjön i närheten och intill går även Bergslagsleden. Några kilometer bort, i Laxå finns service med matvaruaffärer, bensinmack och skola.
Backgården är för dig som inte räds ett renoveringsprojekt och som ser möjligheterna i att kunna få ett torp helt efter din egen smak.





























