
1/23

390 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Villa
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
3 rum
Boarea
75 m²
Tomtarea
1,2 ha
Driftkostnad
22 500 kr/år
Biarea
40 m²
Byggår
1939
En klassisk gård med högt läge i byn och gott om plats för både odling, egna projekt och lediga dagar. Här i trakten kring Stavaträsk finns naturen nära, med badplatser, grillplats, fina skoterleder och byagård i närheten.
Huset har varit obebott sedan några år tillbaka, men har under tiden setts efter och hållits uppvärmt. Utvändigt har naturen fått ta över mer och mer, medan känslan inne i huset är betydligt mindre övergiven. Här finns rum, äldre detaljer och en hemtrevlig grund att arbeta vidare med.
Bostadshuset är uppfört omkring 1939 och är delvis byggt i timmer, där vissa timmerdelar kan vara äldre än så. Huset är uppfört i 1 ½ plan med källare.
Via farstun kommer du in i hallen och vidare till köket, där den platsbyggda köksinredningen har en fin retrokänsla. På entréplanet finns även ett allrum och ett rum som tidigare nyttjats som sovrum. Mellan rummen finns en större öppning. Intill hallen ligger ett mindre badrum med dusch och WC.
En trappa upp finns en övre hall, ett sovrum, en liten barnkammare och en oinredd del. I källaren finns ett äldre badrum, tvättstuga, pannrum och förrådsutrymmen.
Den stora tomten om hela 11 725 kvadratmeter ger gott om utrymme för idéerna att ta form. Här finns möjlighet att röja fram trädgården, skapa plats för odling och öppna upp utsikten från gårdens höga läge. Norsberget 24 är något av en sovande skönhet – en plats med arbete framför sig, men också med stora möjligheter för den som vill väcka både huset och gården till liv igen.
På gården finns en äldre ladugård, en förrådslänga, ett mindre förråd och en äldre lekstuga.
Renovering av väggarna inne i huset har påbörjats genom förberedelser inför omtapetsering. Boarean uppskattas till cirka 75 kvadratmeter men är inte uppmätt.
Uppvärmningen är vattenburen och sker i dag med el via kombipannan. Jordvärmeslingor finns nedgrävda, men värmepump saknas. Vatten tas från en egen grävd brunn, men vattenpumpen fungerar för närvarande inte. Fastigheten har enskilt avlopp.
Fastigheten säljs i befintligt skick med friskrivningsklausul. Kvarvarande lösöre ingår och någon ytterligare städning kommer inte att utföras.
Foto: Johan Karlsson






















